Na terenie ośrodka Kristýna w Hrádku nad Nysą trwają przygotowania do sezonu letniego. Pierwszego gości powinni powitać już w okresie świąt wielkanocnych. Do głównych nowości sezonu zaliczają się nowe dwupokojowe domki rodzinne, kuchnia dla wczasowiczów i kuchnia zewnętrzna z grillami osiedlowym, a także nowe zaplecze socjalne z prysznicami czy plażą dla psów.

"Staramy się maksymalnie ulepszyć ten teren i uczynić go bardziej przytulnym” – mówi dyrektor Kristýny, jako Miroslav Souček, który opiekuje się miejskim terenem rekreacyjnym. "Wśród głównych inwestycji w tym roku jest budowa nowych domków rodzinnych". W okolicy są już trzy, a w planach jest budowa kolejnych. "Pierwsze kosztowały nas dotychczas 2,7 miliona koron bez zagospodarowania terenu. Szacuję, że każdy będzie kosztował około 1 miliona koron. W sumie mamy pozwolenia na budowę sześciu domków i naszym celem jest ich wybudowanie w tym roku.” Domki przeznaczone są szczególnie dla rodzin z dziećmi. Wewnątrz znajdują się dwie przestronne sypialnie. Jeden dla rodziców, drugi dla maksymalnie trójki dzieci. W domku znajduje się kuchnia z jadalnią oraz łazienka z prysznicem i toaletą. W sumie na terenie obozu powinno znajdować się 71 domków.

Rekonstrukcja istniejących domków

Kontynuowana jest także rekonstrukcja domków od 44 do 53. „Tam robimy nowe łazienki, szafki kuchenne i zmieniamy pościel” – opisuje Souček. „Remontujemy domki 21 i 21 A, na których powstaje także nowy dach. Dodatkowe pieniądze trafiają do domków od 1 do 10, w które w 2021 roku zainwestowaliśmy już ponad 2 miliony koron.” Z boku tych domków, w kierunku drogi, planowana jest dobudowa do siedzenia z wiatą. Kabiny zyskają dzięki temu pewien wyższy poziom komfortu dla swoich użytkowników. „Jeśli chodzi o długość pobytu, odwiedzający najczęściej kupują apartamenty tygodniowe, ale wielu zadowolonych gości spędza tu w lecie prosto dwa tygodnie. Poza sezonem częściej są to pobyty weekendowe. Wiosną i jesienią przyjeżdżają tu także drużyny firmowe lub szkoły” – dodaje Miroslav Souček.

Kuchnia dla kamperów

Kolejną dużą zmianą będzie wyposażenie dla kamperów. Przebudowywana jest dla nich kuchnia, w tym ta zewnętrzna, w której do dyspozycji będą także grille. „Istniejąca kuchnia dla kamperów była zupełnie nieodpowiednia pod względem pojemności i technologii. Dwie kuchenki i jeden zlew, brak okapu, brak miejsca do gotowania i siedzenia na świeżym powietrzu w dzisiejszych czasach naprawdę nie wystarczą przy istniejących możliwościach dostosowania wielkości naszej strefy rekreacyjnej” – wspomina dyrektor obszaru Kristýna Dodał, że w komentarzach gości oprócz zadowolenia znalazły się zwłaszcza wzmianki o konieczności zmiany i ulepszenia tej kuchni dla obozowiczów. Będą miały w sumie pięć stanowisk kuchennych z taką samą liczbą zlewozmywaków, okapów lub dwiema wysokimi lodówkami. W kuchni znajdą się także dwie kuchenki mikrofalowe, czajniki i garnki. znajduje się także letnia kuchnia zewnętrzna przeznaczona do grillowania, dwa betonowe grille, wydzielone miejsce do przygotowywania posiłków ze zlewem, a także wspólne miejsca do siedzenia.

Nowe tło społeczne

"W tym samym czasie przebudowywane są także zaplecze socjalne dla wczasowiczów. Od Wielkanocy otwarte będą tu piękne, nowoczesne toalety – opisuje Souček. „Pozbyliśmy się blaszanych żetonów, które goście kupowali w recepcji, aby móc wziąć gorący prysznic. Zostaną one zastąpione inteligentnymi zegarkami, które wykorzystuje się np. w aquaparkach. Można je naładować w dowolnym momencie, dzięki czemu odwiedzający nie będą uzależnieni od godzin otwarcia recepcji.” Wszystko będzie gotowe na sezon letni 2024. „Mamy gotowy projekt, który mamy nadzieję uda nam się zrealizować. Stworzymy łącznie 14 stanowisk całorocznych, a jednocześnie pierwszy nowoczesny samospłukujący się zlew na wodę, opróżniający toaletę chemiczną i napełniający wodą. Obecnie mamy na miejscu dwie standardowe umywalki chemiczne, a nowa umywalka byłaby tym samym trzecią sztuką, choć oczywiście technologicznie i higienicznie znacznie lepszą – dodaje dyrektor.

Nowa plaża dla psów

Na Kristynie jest pięć głównych plaż. Od zeszłego roku ulepszono prysznice z dyszami, które ułatwiają odwiedzającym obmycie stóp z piasku. Prysznice na plaży są bezpłatne. „Specyficznym tematem w Kristýnie są psy. Od wielu lat nie wolno mu było wychodzić na plażę. Po terenie mogą poruszać się wyłącznie na smyczy, a ich właściciele powinni dbać o to, aby zwierzęta nie pozostawiały bałaganu na terenie obiektu – podkreśla dyrektor. „Wyznaczyliśmy dwa miejsca, do których czworonożne zwierzaki mają dostęp. Aby dostosować się do potrzeb właścicieli psów, w zeszłym roku w kilku miejscach zainstalowaliśmy uchwyty z workami na odchody i regularnie je uzupełniamy.” Na terenie posesji Kristýny znajdują się również tabliczki z informacją o miejscach, do których wolno im się poruszać. Kolejną nowością w tym sezonie jest plaża dla psów po południowej stronie Kristýny. „To przestrzeń w cieniu drzew, niedaleko piaszczystej plaży. Oczywiście właściciele czworonogów znajdą tam nie tylko przyjemne otoczenie dla swoich psów, ale także wspomniane stojaki z workami na odchody. Jeśli więc ktoś nie może żyć bez psa i zabiera go ze sobą nawet w najgorętsze dni, będzie miał w tej części cień, trawę i przestrzeń do wyjścia do lasu – dodaje Souček. 

fot. Roman Sedláček, 

Źródło: Miasto Hrádek nad Nisou

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.