Bezpieczeństwo energetyczne, współpraca służb ratunkowych na pograniczu oraz wspierana przez Polskę czeska inicjatywa amunicyjna na rzecz Ukrainy były tematami spotkania Wojewody Dolnośląskiego Macieja Awiżenia z Ambasadorem Czech w Polsce Břetislavem Dančákiem.

Fot. DUW

17 kwietnia 2024 Ambasador Czech w Polsce Břetislav Dančák był gościem Wojewody Dolnośląskiego Macieja Awiżenia. W składzie czeskiej delegacji byli również Tibor Opela - I sekretarz ambasady Republiki Czeskiej w Polsce, doradca Jakub Rudý oraz Arkadiusz Ignasiak - konsul honorowy Czech we Wrocławiu.

W rozmowach uczestniczyli także dyrektor generalny Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego Maciej Gardas oraz dyrektor biura wojewody Wojciech Skrzypczyk.

Spotkanie dotyczyło m.in. współpracy międzyregionalnej, racjonalnego i odpowiedzialnego społecznie odchodzenia od paliw kopalnych w tym węgla i bezpieczeństwa energetycznego, w tym doświadczeń Czechów związanych z energią jądrową.

Zarówno wojewoda Maciej Awiżeń, jak i ambasador Břetislav Dančák podkreślali, że na pograniczu polsko-czeskim dobrze działa współpraca straży pożarnej oraz policji. Zapewniali, że będą pracować nad rozwijaniem współpracy dotyczącej ratownictwa medycznego na pograniczu oraz rozwiązaniami zabezpieczającymi jego mieszkańców i turystów w górach tak, by w sytuacji zagrożenia ratownicy mogli szybko do nich dotrzeć.

Rozmawiano także o tym, że Polska i Czechy są ważnymi partnerami jeśli chodzi o kwestie wsparcia dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją. Wojewoda Dolnośląski podkreślał jak ważna jest wspierana przez Polskę czeska inicjatywa amunicyjna na rzecz Ukrainy.

Źródło: DUW

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.