W Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Bogatyni w ramach środków pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska została utworzona Ekopracownia.

W ramach jej działalności nauczyciele Zespołu ds. ekologii realizują projekt "EKO Trójka" autorstwa nauczycieli M. Temprale, H. Iwanickej i T. Czerniawskiej. Celem projektu jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, upowszechnianie wiedzy, aktywizacja społeczna i kształtowanie postaw i zachowań w temacie ochrony środowiska i przyrody oraz odnawialnych źródeł energii.

--------------------------------------------------------------------------

„Ekopracownia - zielone serce szkoły”

--------------------------------------------------------------------------

Czy mój dom jest ekologiczny?

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przywiązujemy do kwestii ekologii i ochrony środowiska. Budując lub remontując dom, coraz więcej osób stara się wybierać rozwiązania przyjazne dla planety. Ale czy nasze decyzje rzeczywiście sprawiają, że nasze domy są ekologiczne?

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na materiały, z których został wykonany dom. Ekologiczne budownictwo to stosowanie materiałów naturalnych, takich jak drewno, kamień, czy glina, które są odnawialne i nie szkodzą środowisku podczas produkcji i użytkowania. Warto również wybierać materiały o niskiej emisji substancji lotnych, aby zapewnić zdrowe warunki życia wewnątrz budynku.

Kolejnym ważnym elementem ekologicznego domu są instalacje energooszczędne. Obejmuje to izolację termiczną, energooszczędne okna i drzwi, oraz systemy ogrzewania i chłodzenia oparte na odnawialnych źródłach energii, takich jak pompy ciepła czy panele słoneczne.

Kwestie zarządzania odpadami również odgrywają istotną rolę w ekologicznym domu. Odpowiednie segregowanie i recykling odpadów, minimalizacja zużycia plastiku oraz wybieranie produktów jak najmniej opakowanych w plastik to tylko niektóre z działań, które możemy podjąć, aby zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko.

Należy także zwrócić uwagę na zużycie wody. Instalacja urządzeń oszczędzających wodę, takich jak baterie z ogranicznikami przepływu czy spłuczki z podwójnym przyciskiem, może znacząco zmniejszyć nasze zużycie wody pitnej i odprowadzanie ścieków. 

Jednak ekologiczność domu to nie tylko kwestia jego budowy czy wyposażenia, ale również naszych codziennych nawyków i zachowań. Korzystanie z energii elektrycznej w sposób oszczędny (gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia, korzystanie z żarówek energooszczędnych, krótkie otwieranie lodówki, używanie sprzętów energooszczędnych) i wody (korzystanie ze zmywarek czy kubka podczas mycia zębów, prysznica zamiast wanny podczas kąpieli) w sposób mądry i przemyślany na pewno wpłynie pozytywnie na nasze finanse i stan środowiska przyrodniczego. Ograniczanie zużycia jednorazowych produktów czy wybieranie lokalnych i sezonowych produktów spożywczych to dodatkowe działania, które mogą wpłynąć na ekologiczność całego domu. 

Podsumowując, ekologiczny dom to nie tylko zbiór konkretnych rozwiązań technicznych, ale przede wszystkim świadoma i zrównoważona koncepcja życia, która uwzględnia troskę o środowisko naturalne. Dbając o nasze otoczenie, tworzymy lepsze warunki nie tylko dla siebie, ale także dla przyszłych pokoleń. Dlatego warto zastanowić się, czy nasz dom jest naprawdę ekologiczny i jakie kroki możemy podjąć, aby uczynić go jeszcze bardziej przyjaznym dla planety.

Wieści z Ekopracowni

Na przełomie lutego i marca pracownię ekologiczną odwiedzili uczniowie klasy 4a, 4c, 4b i 5c, 6a, 7a którzy debatowali nad tym, czy ich domy są ekologiczne, czy działania, które podejmują na co dzień sprzyjają ochronie środowiska i czy chronią zasoby przyrody. Klasy 7c i 8a skontrolowały domki naszych szkolnych pszczół murarek, przełożyły kokony do lodówki, by pszczoły za szybko nie chciały ich opuścić, kiedy na dworze jeszcze ziąb i zawierucha. Na koniec, podsumowując działania z pszczołami, uczniowie klasy 7c wykonali wystawę o pszczołach, za pośrednictwem której starali się przekazać społeczności uczniowskiej najważniejsze wiadomości o tych małych, ale jakże użytecznych owadach.

Źródło: UMIG Bogatynia 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.