Na ostatniej sesji miało zostać podjęte stanowisko Rady Miejskiej w Bogatyni w sprawie reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec oraz późniejszej okupacji. Punkt został zdjęty z porządku w dniu obrad.

fot. archiwum bogatynia.info.pl

W porządku sesji Rady Miejskiej 6 listopada br. znalazł się wspomniany punkt. Po naszym artykule na ten temat (vide Rada Miejska w Bogatyni zajmie stanowisko w sprawie reparacji od Niemiec) w Internecie zawrzało. Nie wiadomo dokładnie, kto dokładnie wprowadził punkt do porządku obrad. - Kiedy zobaczyłem porządek obrad natychmiast wystąpiłem za pośrednictwem e-maila do Pana przewodniczącego z zapytaniem czy sam zainicjował podjęcie stanowiska czy ktoś jego inspirował? Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi, ale biorąc pod uwagę, że sam zawnioskował o zdjęcie tego punktu z porządku obrad domniemam, że mój e-mail skłonił do refleksji i decyzji o wycofaniu tego projektu z porządku obrad. Resztę pozostawię bez komentarza - poinformował radny Dominik Zawada w mediach społecznościowych. Wiadomo, że to Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało do naszej gminy propozycję zajęcia stanowiska w tej sprawie wraz z projektem potencjalnej uchwały.

- Rada Miejska w Bogatyni po zapoznaniu się z Uchwalą nr 51 Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2023 r. w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytuł strat, jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu bezprawnej napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej wyraża swoje poparcie dla zajętego w tej uchwale stanowiska, w całości przyjmując argumentację wyrażoną w dokumencie - mogliśmy przeczytać w projekcie stanowiska. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.