Budowa nasypu ziemnego w Uhelnej przesłoni widok na kopalnię Turów i przyniesie tysiące nowych drzew. Prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku - poinformował Liberecki Kraj.

Tu powstanie wał, fot. kraj-lbc.cz

Urząd Wojewódzki Kraju Libereckiego otrzymał z Polski przygotowaną dokumentację budowy wału ziemnego w pobliżu wsi Uhelná. Ma to częściowo zapobiec niektórym negatywnym skutkom kopalni na terenach przygranicznych, a w szczególności poprawi percepcję wzrokową patrząc w stronę wyrobiska, które będzie zacieniać. Budowa wału ziemnego obejmie również zasadzenie kilku tysięcy drzew liściastych i iglastych oraz runa krzewiastego.

- Cieszę się, że dzięki podpisaniu w tym roku umowy o współpracy między stroną czeską i polską w celu uporania się ze skutkami wydobycia w kopalni Turów, Czechy kontrolują teraz to, co dzieje się po polskiej stronie w pobliżu kopalni, po raz pierwszy w historii górnictwa. Nieprzestrzeganie limitów po stronie czeskiej pozwala nam na zastosowanie środków naprawczych i daje nam gwarancje prawne. Budowa wału ochronnego w szczególności poprawi wizualną percepcję mieszkańców Uhelnej podczas patrzenia w okolicę i w kierunku wyrobiska górniczego. Był to jeden z postulatów mieszkańców Uhelnej podczas poprzednich dyskusji. Rozumiem ich wieloletnie i uzasadnione obawy o negatywny wpływ górnictwa, dlatego budowę zapory uważam za krok przyjazny dla polskiego inwestora, nawet jeśli sama jej budowa nie rozwiąże wszystkich problemów związanych z górnictwem - powiedział hejtman Libereckiego Kraju Marcin Puta.

Wał, którego zleceniodawcą jest PGE Górnictvo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna, będzie miał długość 1012 metrów, jego wysokość wyniesie w większości pięć metrów, w zależności od nierówności terenu, a szerokość korony 20 metrów. Do budowy nasypu zostanie wykorzystanych 148 000 m3 gruntu.

- Projekt budowy nasypu obejmuje również nasadzenie kilku tysięcy drzew liściastych i iglastych, takich jak sosna zwyczajna, brzoza biała czy dęby czerwone. Docelowa wysokość greenu wyniesie 15 metrów i szczerze się cieszę, że znacznie zmniejszy to widoczność obszaru górniczego od strony Uhelnej. Głęboko wierzę, że zielone liściaste mogą również w pewnym stopniu zmniejszyć poziom pyłu pochodzącego z kopalni – dodał Václav Židek, członek rady regionalnej Departamentu Środowiska i Rolnictwa. W północnej części wału posadzonych zostanie 2475 drzew, a w południowym 1738 drzew. Nachylenie północne pokryje 2200 drzew, a południowe 3450 drzew.

Dodatkowo analiza oddziaływania akustycznego wykazała, że ​​budowa ściany może obniżyć poziom dźwięku z terenu górniczego kopalni o około 3 decybele na terenach przygranicznych.  - To niewiele, ale efekty nasypu mają przede wszystkim na celu poprawę estetycznego postrzegania otoczenia. Cieszę się, że mieszkańcy Uhelnej nie będą już musieli codziennie patrzeć na nieprzyjazny wizualnie obszar górniczy kopalni węgla brunatnego Turów – dodał gubernator Půta.

11 sierpnia mieszkańcy Uhelnej mieli okazję zapoznać się z dokumentacją projektową wału ziemnego podczas dyskusji nad projektem w kaplicy Matki Bożej Pomocy.

Po rozstrzygnięciu i włączeniu uwag region oczekuje, że budowa wału powinna rozpocząć się jesienią tego roku. Przewidywany czas budowy to 4-7 miesięcy, kolejne sadzenie drzew zajmie około 3-5 miesięcy. Powinno więc zostać ukończone za około rok od rozpoczęcia prac budowlanych.

Źródło: kraj-lbc.cz

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.