Etap 6 Szlaku Malarzy po krainie gór stołowych ze Schmilka do Kurort Gohrisch odbył się w 7 osobowym składzie (Bog-Tur + przyjaciele z SP Porajów).

Zabytkowy Szlak Malarski pierwotnie kończył się przy Łuku Skalnym w malowniczej przygranicznej miejscowości Herrnskretschen (Hřensko). Stamtąd artyści wracali łodzią w dół Łaby z przystankiem na górze Lilienstein lub w Twierdzy Königstein. Nowoczesny szlak Malerweg prowadzi także przez lewy brzeg Łaby, gdzie przed nami otwarły się zupełnie inne krajobrazy.

Podczas wędrówki na tym odcinku pokonaliśmy kilka niezwykłych wzniesień.

Pierwsza Kaiserkrone to góra stołowa o wysokości 350,8 m. W drodze na płaskowyż szczytowy jest tablica informacyjna, która przedstawia tę samą perspektywę, jaką kiedyś namalował Caspar David Friedrich. Jego obraz „Wędrowiec nad morzem mgły” powstał w oparciu o kilka szkiców, które wykonał w tym rejonie. Następnie nasz szlak poprowadził nas do miejscowości Reinhardtsdorf z wartym zobaczenia, pięknym kościołem w stylu wiejskiego baroku.

Kolejne wzniesienie to góra Papststeina.

Schody i żelazne drabiny prowadziły nas pomiędzy nierównymi zboczami klifów na płaski szczyt góry na wysokości 451 metrów z różnymi punktami widokowymi. Już w 1858 roku na szczycie zbudowano drewniany pawilon. Później rozbudowano go i przekształcono w karczmę górską. Aby dostać się na ostatni (na tej trasie) szczyt góry Gohrisch o wysokości 448 m, należało wspiąć się po kilku drabinach. Na jego krańcu znajduje się niewielki pawilon piknikowy, z którego rozciąga się piękna panorama na Góry Połabskie. Na koniec ostre zejście i aleją wśród drzew doszliśmy do mety 6 etapu pokonując ok 20 km uroczego szlaku Malarzy.

Relacja Małgorzata Przezak-Goćko

Zdjęcia uczestnicy wycieczki

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.