W dniach 29 – 30 września 2023 r. odbył się III Rajd Turystyczny „Śladami Kuratorki – Michałowice 2023”. Tak zwana „Kuratorka” , czyli Jeleniogórski Rajd Młodzieży Szkolnej, była jedną z najbardziej cenionych imprez turystyki kwalifikowanej na terenie województwa dolnośląskiego, przeznaczoną dla dzieci i młodzieży. Odbyło się 45 edycji tego rajdu, organizowanego w latach 1975 -2019 przez PTSM, przez szefa okręgu, pana Zdzisława Gasza.

Tym razem komandorem imprezy, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych, Ligę Ochrony Przyrody i Karkonoski Park Narodowy, była pani Anna Walusiak. W rajdzie wzięło udział 11 drużyn, a trasy przebiegały przez tereny Kotliny Jeleniogórskiej i otaczających ją pasm górskich.

Po trasie nr 1 wędrowało aż 5 zespołów reprezentujących naszą gminę:

 ze Szkoły Podstawowej nr 1 – opiekun pani Ewa Hołowińska,

 ze Szkoły Podstawowej nr 3 – opiekun pani Aneta Strojanowska,

 ze Szkoły Podstawowej nr 4 – opiekun pani Katarzyna Krawczenko i pani Katarzyna Staszak – Smolarek,

 ze Szkoły Podstawowej w Opolnie Zdroju – opiekun pan Marek Łabędź.

Pierwszy dzień rozpoczął się od pobytu w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego w Sobieszowie i zwiedzenia ekspozycji edukacyjnej „Klimatyczne Karkonosze” – jednej z największych atrakcji Pałacu. Multimedialna wystawa zajmuje sześć dużych sal w zabytkowej Wielkiej Stajni, stanowiącej część historycznego kompleksu pałacowego rodziny Schaffgotschów. Na dwóch kondygnacjach zwiedzający stali się obserwatorami i badaczami przeróżnych zjawisk przyrodniczych występujących w Karkonoszach, doświadczyli zmienności górskiej pogody, a także udali się na wędrówkę przez wszystkie piętra roślinne Karkonoszy. W „Kinie zjawisk pogodowych” obejrzeli pasjonujące widowisko ze wschodem i zachodem słońca, burzą, zamiecią śnieżną, widmem Brockenu i procesem powstawania tęczy. Aktywnie odkrywali tajemnice gór – dowiedzieli się dokąd płynie kropla wody, gdzie nocą kryją się zwierzęta w lesie, jak wygląda z bliska skrzydło motyla oraz poczuli karkonoski wiatr we włosach.

Po obejrzeniu ekspozycji drużyny dziarsko ruszyły w stronę zamku Chojnik, a stamtąd w kierunku Michałowic, gdzie ok. godz. 18 dotarły to punktu noclegowego – Szkolnego Schroniska Młodzieżowego ,,Złoty Widok”. Drugiego dnia, po przejściu zaplanowanej trasy, wszyscy uczestnicy na zakończenie imprezy udali się do Michałowic. Łącznie trasa liczyła ok. 25 kilometrów.

W trakcie Rajdu przyznawano punkty za odpowiednie wyposażenie turystyczne, wiedzę krajoznawczą, przyrodniczą i program ogniskowy. Ocenie podlegało też zachowanie się drużyny na trasie i w schronisku. Konkurs krajoznawczy do łatwych nie należał i tematycznie obejmował wiedzę na temat trasy wędrówki, gmin Szklarska Poręba i Piechowice oraz Karkonoskiego Parku Narodowego. Po konkursie wiedzy drużyny zaprezentowały przed publicznością swój program ogniskowy, na który składały się piosenki, legendy, skecze, wiersze, gawędy, inscenizacje i wiele in.

Po podliczeniu punktów z każdego konkursu współzawodnictwa rajdowego na podium uplasowały się następujące drużyny:

1 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Bogatyni

2 miejsce – „7” „Kopernikusy” (SP4 Bogatynia)

 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni

Uczestnicy Rajdu otrzymali nagrody oraz dyplomy za zajęte miejsca. Dodatkowo wyróżniono uczniów z podium konkursu krajoznawczego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które choć trochę oddadzą piękno i magię otaczającej nas przyrody oraz wspaniały nastrój panujący w trakcie rajdu. Za rok z przyjemnością weźmiemy udział w kolejnej jego edycji.

Relację spisała: Aneta Strojanowska

Galeria zdjęć:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.