W dniach od 16 do 19 czerwca 2022 roku, w Świdnicy, odbył się Finał Centralny XLVIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego PTTK. OMTTK PTTK jest imprezą, której istotą jest rywalizacja i współzawodnictwo o miano najlepszego trzyosobowego młodzieżowego zespołu turystyczno-krajoznawczego w Polsce. Turniej ten, organizowany od 1972 roku, jest najbardziej cenionym konkursem krajoznawczo - turystycznym dla dzieci i młodzieży w kraju.

Podczas Turnieju poszczególne województwa reprezentowane były przez drużyny z eliminacji wojewódzkich, w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe. Województwo dolnośląskie, w kategorii szkół ponadpodstawowych, reprezentowane było przez trzyosobową bogatyńską drużynę z MKKT „Tramp” LO Bogatynia / LO Zgorzelec.

W ramach finału rozegrane zostały konkurencje:

• test wiedzy, który obejmował: 25 pytań krajoznawczych dotyczących wiedzy o Polsce, 25 pytań dotyczących wiedzy o województwie dolnośląskim, 20 pytań turystycznych, 10 pytań topograficznych, 10 pytań związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, 10 pytań dotyczących udzielania pierwszej pomocy;

• samarytanka, czyli praktyczna umiejętność udzielania pierwszej pomocy i korzystania z zawartości apteczki;

• turystyczne ABC, czyli sprawdzian umiejętności przydatnych turyście:

- wykazanie się wiedzą na temat parków narodowych i krajobrazowych znajdujących się na terenie województwa dolnośląskiego;

- rozpoznawanie zabytków i atrakcji turystycznych Polski (obiektów i miejsc);

- turysta geolog – rozpoznawanie skał i minerałów;

- pokonanie przeszkody terenowej, radzenie sobie w sytuacji stresowej;

• turystyczny marsz na orientację;

• turystyczny rower (pokonanie toru przeszkód);

• ocena odznak i uprawnień turystycznych.

Nasi reprezentanci odnieśli sukces w konkurencji samarytanka, uzyskując najwyższą notę z praktycznej umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Świetnie poradzili sobie z pytaniami o parkach narodowych i krajobrazowych, rozpoznawaniem zdjęć z obiektami turystycznymi Polski oraz uzyskali maksymalną notę z posiadanych odznak i uprawnień turystycznych. O kolejności miejsc decydowała suma punktów zdobytych we wszystkich konkurencjach.

W końcowej klasyfikacji szkół ponadpodstawowych,  drużyna z Międzyszkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego „Tramp” LO Bogatynia / LO Zgorzelec w składzie:

Marcelina Szymaniak, Wojciech Pająk i Hubert Olech, zdobyła I miejsce.

Sukces naszej młodzieży nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu osób i instytucji. Dziękujemy za wsparcie: Panu Burmistrzowi Wojciechowi Dobrołowiczowi, Panu Markowi Łabędziowi i Pani Sylwii Pająk. Wyjątkowe podziękowania kierujemy do Pana Dawida Szymaniaka, który podczas wielogodzinnego szkolenia wyśmienicie przygotował nas do konkurencji „Pokonanie przeszkody terenowej” oraz zapewnił transport drużynie. Jesteśmy wdzięczni Miłoszowi Wilczyńskiemu za mistrzowskie szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.

Dziękujemy także wszystkim naszym sympatykom za dopingowanie i życzliwe słowa.

Dumna i szczęśliwa opiekunka drużyny - Aneta Strojanowska

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.