Bogatyńska biblioteka, fot. archiwum bogatynia.info.plBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Bogatyni przygotowała wystawę dotyczącą Bożego Narodzenia. Dzięki niej dowiemy się jakie są tradycje wigilijne w Australii, Finlandii czy RPA

 

"Święta od A do Z, czyli co kraj to inny obyczaj" - to tytuł wystawy, którą można oglądać w bogatyńskiej bibliotece. - Wystawa przygotowana została przez pracowników Biblioteki z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Prezentujemy wybranych kilkanaście krajów oraz ich tradycje związane z tym wyjątkowym świętem - informuje Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Bogatyni im. Polskich Noblistów.

Niektóre z tradycyjnych czynności podobne są do tych polskich - inne zaskakujące. Z wystawy dowiemy się nie tylko o wspomnianej Australii, Finlandii i RPA, ale także o Irlandii, Szwecji, Danii, Norwegii, USA, Meksyku, Kanadzie i wielu innych. 

- Święta Bożego Narodzenia zwano dawniej także Godami lub Świętymi Wieczorami. Bogata obrzędowość świąt Bożego Narodzenia wchłonęła wiele przedchrześcijańskich rytuałów, obyczajów, wierzeń, a nawet zabiegów magicznych. Wierzono, że ich niedopełnienie może grozić końcem świata - zachęcają bibliotekarze.

Fragment kolekcji można zobaczyć na stronie internetowej biblioteki: Święta od A do Z, czyli co kraj to inny obyczaj

Źródło: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Bogatyni im. Polskich Noblistów

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.