Szkoła z Porajowa wzięła udział w ogólnopolskim projekcie "Młodzi Głosują". Uczniowie - prawie 100 osób uprawnionych - zagłosowali na komitety biorące udział w "prawdziwych" wyborach. Głosami uczniów wygrał Komitet Wyborczy KORWiN.

fot. archiwum bogatynia.info.pl

Brak zainteresowania życiem publicznym, bierność, niska frekwencja – to problemy często dotyczące młodzieży. Program Młodzi głosują od 1995 roku pokazuje, że młodzi ludzie chcą i potrafią być aktywnymi oraz świadomymi obywatelami i obywatelkami - piszą twórcy akcji. Do programu zgłosiło się 1558 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, których uczniowie w tym dniu pójdą do urn. Wydarzenie to jest w całości organizowane przez ponad 4 tysiące uczniów i uczennic zaangażowanych w projekt. 

Wśród szkół m.in. Publiczne Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Porajowie. W Porajowie uprawnionych było 92 uczniów, a głosy ważne oddało 56. - W poniedziałek (19.10.2015 r.) została przeprowadzona symulacja wyborów parlamentarnych. Komisja wyborcza znajdowała się na holu przy wejściu do szkoły. Była czynna podczas przerw. Każdy uczeń gimnazjum mógł przyjść oraz pobrać kartę do głosowania. Wybory cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Frekwencja wyniosła 63%. W przyszłości planujemy organizować więcej takich akcji - informuje szkoła w komunikacie "powyborczym". 

W Porajowie wygrał komitet KORWiN (24 głosy), drugie miejsce Prawo i Sprawiedliwość (13 głosów), dalej Kukiz'15 (8 głosów), Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe (po 4 głosy), komitet Zbigniewa Stonogi (2 głosy) i Grzegorza Brauna "Szczęść Boże!" (1 głos). Pozostałe komitety nie otrzymały żadnych głosów. Oddano również dwa głosy nieważne.

Program Młodzi głosują jest narzędziem wyrabiania nawyku głosowania i może dzięki temu przyczynić się do kształtowania postaw obywatelskich wśród młodych obywateli, a co za tym idzie zwiększenia frekwencji. Aby nie zostać biernym dorosłym, trzeba doświadczyć własnej aktywności obywatelskiej już w młodości – mówi dr Jacek Strzemieczny, prezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. Głos oddany do szkolnej urny przez młodych ludzi jest dla nich często pierwszą szansą wyrażenia własnego zdania w sprawach ważnych dla kraju. Wyniki ogólnopolskie Młodzi głosują zostaną opublikowane 26 października.

Podobną bogatyńską akcje opisywaliśmy w artykule Młodzież głosowała przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.