Współpraca międzynarodowa i rozwój edukacji w Regionie Libereckim nabierają nowego wymiaru. Politechnika Liberecka, przy znaczącym wsparciu finansowym Kraju Libereckiego, uruchamia we wrześniu tego roku ambitny program stypendialny, który ma na celu połączenie studentów z regionu Trójstyku (Czech, Niemiec, Polski) z młodymi ludźmi z Afryki, Ameryki Łacińskiej, a w przyszłości także z Azji.
Dwuletni program pilotażowy, który ruszy na Politechnice Libereckiej, przewiduje udział do 15 studentów w każdym semestrze w pełnej fazie realizacji. W ciągu pierwszych dwóch lat inicjatywa otrzyma wsparcie finansowe od Kraju Libereckiego w wysokości ponad 4,3 miliona koron, co świadczy o priorytecie nadanym przez władze regionalne tej formie internacjonalizacji.
Rektor Politechniki Libereckiej, Miroslav Brzezina, podkreśla, że nowy program to kolejny krok we współpracy z Krajem Libereckim. "Jest to dowód ścisłej współpracy naszych instytucji. Jednocześnie jest to przykład współpracy partnerów w Euroregionie Nysa, której celem jest nawiązanie nowych powiązań w dziedzinie internacjonalizacji, w tym przypadku z nałożeniem na kraje spoza Europy, co znacznie rozszerza promień działania całego programu stypendialnego" – mówił Rektor.
Wprowadzenie programu zostało dziś oficjalnie potwierdzone poprzez podpisanie aneksu do porozumienia o współpracy między Krajem Libereckim a Politechniką Liberecką przez rektora Miroslava Brzezinę, hejtmana Martina Půtę oraz wiceministra ds. rozwoju gospodarczego i strategicznego, Edvarda Kožušníka.
Gubernator Martin Půta wyraził zadowolenie z rozszerzenia współpracy. "Cieszę się, że współpraca z Politechniką Liberecką rozszerzyła się o inne obszary. Podpisując aneks do memorandum, całkowite wsparcie finansowe dla projektów Politechniki Libereckiej z Kraju Libereckiego wzrośnie do 3 750 000 koron w 2025 r., a nawet do 6 075 000 koron w kolejnych latach" – poinformował. Szczegółowo przedstawił także etapy rozwoju programu: "Jestem również bardzo zadowolony, że w tym roku Politechnika Liberecka będzie miała pilotażowy program stypendialny na semestr przeznaczony dla łącznie 9 studentów, trzech z Czech, trzech z Niemiec i trzech z Polski. W przyszłym roku będą dwa semestry w roku, a program zostanie rozszerzony o 6 stypendystów z Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji. Łącznie w każdym semestrze w programie weźmie udział 15 studentów".
Program stypendialny stanowi kluczowy element szerszego memorandum o współpracy między regionem a uczelnią, które ma na celu rozwój regionalny, realizację projektów europejskich i promowanie innowacji, w tym w kontekście strategicznych priorytetów regionu na lata 2028–2034. "Głównym filarem w tym obszarze będzie czesko-niemiecko-polski program stypendialny" – dodał wiceminister Edvard Kožušník. "W pierwszym roku będzie on koncentrował się na wspieraniu współpracy między Republiką Czeską, Niemcami, Polską, a później także z globalnymi partnerami z innych obszarów".
Nowa inicjatywa otwiera przed Politechniką Liberecką i całym regionem perspektywy dalszej internacjonalizacji i budowania mostów międzykulturowych, wzmacniając pozycję Liberca jako centrum edukacji i współpracy międzynarodowej w sercu Europy.
Źródło, foto: Liberecki Kraj