Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, w dniu 26 czerwca 2024 roku, na terenie powiatu zgorzeleckiego i innych miejscowości z województwa dolnośląskiego, zatrzymano 8 osób podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się obrotem papierosami oraz tytoniem bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

W wyniku przeszukań ujawniono papierosy różnych marek oraz tytoń bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Ujawniono także znaczne ilości substancji psychotropowych, w tym ok 1 kg metamfetaminy, tabletki ekstazy i 20 gramów kokainy a także 6 kilogramów tabletek, zawierających pseudoefedrynę – substancję służącą do produkcji metamfetaminy.

Zatrzymano również mienie podejrzanych, w tym gotówkę, pojazdy oraz inne przedmioty o łącznej, szacowanej wartości ok 1 milion 150 tysięcy zł.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, sprawcom przedstawiono zarzuty udziału w okresie od 2017 roku do końca 2023 roku, w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych, polegających na posiadaniu i obrocie nielegalnymi wyrobami akcyzowymi, czym spowodowano uszczuplenia należności publicznoprawnych w podatku VAT i akcyzie o łącznej wysokości ponad 7 mln złotych.

Trzech podejrzanych stanęło również pod zarzutem posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych.

Zarzucone sprawcom przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat oraz od 1 roku do 10 lat (w przypadku podejrzanych, którym zarzucono posiadanie znacznych ilości substancji psychotropowych).

Wobec 5 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci: poręczenia majątkowego w kwotach od 15 do 50 tys. zł., dozoru policji, zakazu kontaktu ze współpodejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju.

Co do trzech sprawców skierowano do miejscowego Sądu Rejonowego wnioski o ich tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Sąd nie uwzględnił wniosków. Prokuratura skieruje w tym zakresie zażalenie.

Zatrzymania to efekt wspólnego śledztwa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze i Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu.

W realizacji uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu, Łódzkiego i Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu. Czynności były realizowane również na terenie Niemiec przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Dreźnie.

Podejrzani to mężczyźni w wieku od 24 do 43 lat (6 z powiatu zgorzeleckiego, 1 zamieszkały w powiecie wrocławskim, 1 zamieszkały w Lipsku, Niemcy). Część z nich była w przeszłości karana za podobne przestępstwa.

Źródło: PO w Jeleniej Górze 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.