W sobotę (11.11), w 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, bogatynianie uczcili pamięć bohaterów, walczących za wolną Polskę.

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli naznaczonej walką i cierpieniem, jest jedną z najważniejszych dat w polskim kalendarzu i dla Polaków szczególną okazją do manifestowania patriotyzmu, przywiązania do tradycji i dumy z polskiej historii. 

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bogatyni rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Jak co roku, w samo południe, w Parku im. Jana Pawła II, przy akompaniamencie Zakładowej Orkiestry Dętej Oddziału PGE KWB "Turów" zebrani wspólnie odśpiewali Hymn Rzeczypospolitej Polskiej, dołączając do ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu". 

W trakcie uroczystości podniesiono flagę państwową na maszt - poczet flagowy wystawiła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Porajowie. Zebranych uczestników uroczystości przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, który w swoim wystąpieniu przypomniał, że wolność jest wielkim przywilejem i nie jest dana raz na zawsze. Dlatego, szczególnie w takim dniu ważne jest świętowanie suwerenności i niepodległości Polski w poczuciu wspólnoty.  

Pod pomnikiem, upamiętniającym żołnierzy w walce o niepodległość, hołd bohaterom oddały poczty sztandarowe szkół, zakładowych organizacji związkowych, koła łowieckiego oraz Kombatantów i Sybiraków. Następnie kwiaty złożyły delegacje instytucji publicznych, służb mundurowych, stowarzyszeń i kół działających na terenie gminy. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty. 

W gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Bogatyni uczestniczyli: sekretarz Gminy Bogatynia, radni Rady Miejskiej w Bogatyni na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej, przedstawiciele kopalni i elektrowni Turów, zakładowych organizacji związkowych, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń pozarządowych działających na terenie gminy, Kombatanci i Sybiracy, prezesi gminnych spółek, dyrektorzy placówek oświatowych wraz z młodzieżą z bogatyńskich szkół, harcerze z bogatyńskiej 15 Wodnej Drużyny Harcerskiej "Róża Wiatrów" oraz mieszkańcy miasta i gminy Bogatynia.

Źródło, foto: UMIG Bogatynia

Galeria zdjęć:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.