Ponad 20 tysięcy złotych straciła mieszkanka Zgorzelca, która padła ofiarą oszustki podającej się za pracownicę pomocy społecznej. Zgorzeleccy policjanci ostrzegają przed oszustami i zalecają zachowanie dużej ostrożność przed wpuszczaniem obcych do swoich mieszkań. Chroń swoich bliskich – przekaż im informacje jak działają oszuści!

Zdjęcie przykładowe, fot. archiwum 

Wczoraj w godzinach popołudniowych jedna z mieszkanek naszego miasta została zaczepiona na ulicy przez młodą kobietę, która przedstawiła się jako pracownik pomocy społecznej. Oszustka oferowała starszej kobiecie świadczenie pieniężne, które może jej przekazać jeszcze tego samego dnia. Niestety seniorka uwierzyła w historię przedstawioną przez oszustkę, która po około godzinie zapukała do jej drzwi. Przestępczyni została wpuszczona do mieszkania. Podczas wizyty miała chodzić po mieszkaniu, poprosiła o kanapkę i możliwość skorzystania z toalety. Po pewnym czasie zakończyła wizytę i jak się okazało zabrała nie tylko rzekomo przyznane środki, ale również oszczędności seniorki.

Zgorzeleccy policjanci apelują o ostrożność w kontaktach z obcymi.

Jak postępować aby nie stać się ofiarą oszustów:

Pamiętajmy, żeby mieć zawsze zamknięte drzwi, a przed wpuszczeniem obcej osoby do mieszkania sprawdźmy przez wizjer, kto nas odwiedził i zapytajmy o cel wizyty.

Poprośmy o pokazanie dowodu osobistego, czy legitymacji służbowej, a gdy nie jesteśmy pewni kto do nas przyszedł zadzwońmy do firmy którą ta osoba reprezentuje i zapytajmy, czy rzeczywiście przysłała do nas swojego przedstawiciela. Zawsze możemy umówić się na inny termin spotkania.

Podczas wizyty pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać osób nieznajomych samych. Poprośmy kogoś z rodziny, czy sąsiada aby obecny był podczas spotkania.

Nie wpłacajmy żadnych zaliczek, prowizji i nie podpisujmy żadnych umów, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dana firma rzeczywiście istnieje i działa uczciwie.

Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Przede wszystkim nie przekazujmy pieniędzy osobom których nie znamy!

Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Pamiętajmy również o osobach starszych mieszkających samotnie.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy, natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112.

Źródło: KPP w Zgorzelcu 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.