Saksonia wysyła na granicę więcej funkcjonariuszy policji z powodu migracji. Będą służyć na granicy z obwodem libereckim i powiatem zgorzeleckim.

Zdjęcie przykładowe, fot. archiwum 

Działania niemieckiego rządu przeciwdziałające nielegalnej migracji z Polski i Czech nie przynoszą efektu, dlatego Saksonia wyśle w rejon przygraniczny więcej funkcjonariuszy policji, poinformował minister spraw wewnętrznych Armin Schuster ogłosił to na konferencji prasowej w Dreźnie. Stwierdził, że działania, które obejmą, oprócz klasycznych wyrywkowych kontroli policyjnych, przeszukania przez policjantów w cywilu, są skierowane przede wszystkim do handlarzy ludźmi. Jak informują czeskie media regionalne Saksońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że w środę policja rozpocznie bardziej rygorystyczne środki w powiecie zgorzeleckim (Görlitz), który graniczy z Polską i Czechami. Czeska policja w Libereckim Kraju, sąsiadującym z niemiecką dzielnicą, od środy nie planuje żadnych działań. „Współpracujemy z niemieckimi kolegami w kwestii migracji i pospolitej przestępczości. Prawie codziennie prowadzimy wspólne patrole na terenie Niemiec i Czech, ale nie planujemy żadnych dodatkowych działań” – powiedział rzecznik libereckiej policji Vojtěch Robovský.

Za ochronę granic Niemiec odpowiedzialna jest policja federalna, ale policja "landowa" często współpracuje w tych zadaniach z policją federalną. Schuster cytowany przez czeskie media powiedział, że działania przemytników stają się coraz bardziej bezczelne i niebezpieczne, więc tylko kwestią czasu jest, kiedy jakiś wypadek odbierze życie uchodźcom. W poniedziałkowym wywiadzie dla telewizji regionalnej Sachsen Fernsehen powiedział, że żądanie wprowadzenia kontroli granicznych jest pomysłem niemal humanitarnym.

Niemiecka policja federalna odnotowała w pierwszych sześciu miesiącach tego roku 10 000 przypadków nielegalnego wjazdu osób ubiegających się o azyl do Saksonii miesięcy tego roku. Ogółem w pierwszej połowie roku z Czech do Niemiec nielegalnie przybyło 4551 osób. Według policji w ostatnich tygodniach nasilił się przepływ migracyjny. W większości są to obywatele Syrii, Afganistan i Turcja, które zmierzają do Niemiec tzw. szlakiem bałkańskim, a w coraz większym stopniu także z Białorusi - przytacza dane Liberecka Drbna. Obwód zgorzelecki jest pod tym względem najbardziej dotkniętym obszarem w Saksonii. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.