Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu przyjęli kolejnych 18 cudzoziemców, przekazanych w ramach readmisji do Polski. Cudzoziemcy mogli legalnie mieszkać w Polsce, jednak postanowili niezgodnie z prawem przekroczyć granicę, by o azyl wnioskować na zachodzie Europy. 

Podczas ostatnich siedmiu dni funkcjonariuszom Straży Granicznej z placówki w Zgorzelcu służby niemieckie przekazały 11 obywateli Iraku, 2 obywateli Jemenu, 2 obywateli Afganistanu, obywatela Turcji oraz 2 obywateli Syrii. Cudzoziemcy zostali zatrzymani na terenie Niemiec za nielegalny pobyt, a że wcześniej starali się o ochronę międzynarodową w Polsce, lub przyjechali do Polski na podstawie polskich wiz, zgodnie z przepisami zostali przekazani przez służby niemieckie do naszego kraju.

Jak ustalili funkcjonariusze SG ze Zgorzelca cudzoziemcy w ubiegłym roku przedostali się do Polski przekraczając niezgodnie z prawem polsko-białoruską granicę państwową. Po przekroczeniu granicy państwowej zostali zatrzymani przez Straż Graniczną, a następnie zdecydowali się złożyć wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Polski. Po złożeniu wniosków cudzoziemcy skierowani do ośrodków prowadzonych przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Migranci nie zamierzali jednak zostać w Polsce i od razu udali się do Niemiec, gdzie złożyli kolejne wnioski oczekując tam udzielania im azylu. Cudzoziemcy po otrzymaniu negatywnej decyzji azylowej na terytorium Niemiec zostali przekazani w ramach readmisji do Polski.

Przekazani cudzoziemcy złożyli pisemne oświadczenie w sprawie ubiegania się o ochronę międzynarodową na terytorium naszego kraju.

Po zakończeniu czynności cudzoziemcy skierowani zostali do ośrodka w Białej Podlaskiej.

Źródło: NoOSG 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.