Pierwsze wzmianki o budynku znajdującym się w tym miejscu sięgają 1508 r.  Niemal w przeddzień Otwartego Dnia Domów Przysłupowych - święta zabytków - dom został okradziony. 

- Patologia w Bogatyni ma się dobrze. Budynek przy ul. 1 Maja 3 został zabezpieczony podporami do czasu remontu. Wspólnota Mieszkaniowa przygotowuje się do remontu ze środków unijnych. W dniu dzisiejszym pracownicy stwierdzili kradzież 11 belek podtrzymujących budynek - poinformowały na profilu społecznościowym "Wspólnoty w zarządzie TBS w Bogatyni". 

O unikalnym bogatyńskim zabytku pisaliśmy już wielokrotnie. Wielokrotnie trwały również przymiarki do remontu, bezskutecznie. - Dawny dom faktora tkackiego Johanna Gotlieba Lehmana wzniesiony w 1787 r na miejscu wcześniejszego obiektu lub w wyniku jego późniejszej rozbudowy. Pierwsze wzmianki o budynku znajdującym się w tym miejscu sięgają 1508 r. We wnętrzach obecnego budynku, mieściły się warsztaty tkackie oraz część wydzielona na tzw. Dom kupiecki (miejsce handlu suknem). Na piętrze znajdowały się pokoje mieszkalne właścicieli a na poddaszu, skład towaru przeznaczonego na eksport. Największy dom przysłupowy w Bogatyni - tak przypominała historię budowli Joanna Zając z Dolnośląskiej Architektury Drewnianej. Dom ponownie ma szansę na przywrócenie dawnego blasku. 

- Do remontu wspólnota przygotowuje się od 2 lat. Projekt odbudowy został wykonany przez biuro projektowe z Lubania na początku 2020 r. Wcześniej nie było decyzji czy budynek będzie zburzony czy odbudowany. Szacowany koszt remontu wynosi ponad 5 milionów złotych. Właściciel, który ma 20 % udziału nie wyłoży miliona na remont, bo go najzwyczajniej w świecie nie stać. Bez wsparcia środkami zewnętrznymi, kapitalny remont nie jest możliwy. Na chwilę obecną nie są uruchomione żadne programy dofinansowujące remonty zabytków, które oferowałyby dopłaty w granicach 85-95 %. Z takiego programu skorzystały np. sąsiednie budynki w roku 2017. - opisują obecną sytuację "Wspólnoty w zarządzie TBS w Bogatyni". Dom jest własnością gminy Bogatynia i 4 osób prywatnych. Właściciele prywatni razem posiadają pakiet większościowy budynku. Z tego powodu od lat trwa impas remontowy. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.