19 kwietnia 2024 r. odbył się etap powiatowy 50 Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego PTTK, w którym, w dwóch kategoriach wiekowych, współzawodniczyły drużyny z naszego powiatu, głównie z Gminy Bogatynia (SP Działoszyn - 2 drużyny , SP Nr 5 Bogatynia – 2 drużyny, SP Opolno Zdrój – 2 drużyny, SP Nr 1 Bogatynia – 3 drużyny, SP Nr 3 Bogatynia – 3 drużyny, SP Nr 4 Bogatynia – 4 drużyny.

Organizatorem Turnieju był Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni, zaś gospodarzem eliminacji Szkoła Podstawowa Nr 4 w Bogatyni. Osobami odpowiedzialnymi za organizację konkursu byli nauczyciele: Katarzyna Krawczenko (SP Nr 4 Bogatynia): gospodarz i główny koordynator, Konstanty Ślązak (SP Nr 4 Bogatynia), Katarzyna Staszak – Smolarek (SP Nr 4 Bogatynia), Aneta Strojanowska (SP Nr 3 Bogatynia) Marek Łabędź (SP Opolno Zdrój) i Janusz Błażków (SP Nr 1 Bogatynia). W przeprowadzeniu konkurencji i sprawdzaniu prac pomagała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4.

W ramach turnieju rozegrane zostały konkurencje:

1. Indywidualny test wiedzy składający się z 30 pytań krajoznawczych (w tym 20 dotyczących powiatu zgorzeleckiego i 10 dotyczących województwa dolnośląskiego), 5 z topografii, 5 z historii turystyki, 5 z bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz 5 z zasad udzielania pierwszej pomocy.

2. Drużynowy konkurs samarytanki, w którym uczestnicy musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

3. Turystyczne ABC, czyli praktyczny sprawdzian umiejętności przydatnych turyście, składający się z:

a) planowania wycieczki;

b) rozpoznawania roślin chronionych;

c) rozpoznawania zwierząt chronionych;

d) wyznaczanie azymutów;

e) rozpoznawania atrakcji turystycznych Dolnego Śląska - 10 obiektów.

4.Turystyczny rower, gdzie jeden z zawodników pokonywał kolarski tor przeszkód.

W konkursie wzięło udział 20 zespołów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych – łącznie ponad 80 uczestników, opiekunów i organizatorów.

O końcowej klasyfikacji decydowała suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach. Najwyższe lokaty uzyskały drużyny:

Szkoły podstawowe:

I miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni, w składzie:

Zuzanna Zielewska, Aleksander Olech, Tymon Senetra, opiekun: Aneta Strojanowska

II miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bogatyni, w składzie:

Hubert Chlebny, Igor Grześków, Piotr Marszał, opiekun: Katarzyna Krawczenko

III miejsce - ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni, w składzie:

Karol Dragan, Karol Gowin, Filip Jasiński, opiekun: Aneta Strojanowska

Szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce – drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu, w składzie: Wiktoria Góra, Zofia Mrygoń, Tristan Temporale

II miejsce - drużyna MKKT Bogatynia ZSPUiBS Jelenia Góra / LO Bogatynia / LO nr II Jelenia Góra w składzie: Nadia Kadzewicz, Maja Kalinowska, Julia Tryc

III miejsce – drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu, w składzie:

Marcelina Szymaniak, Oliwia Piwowarska, Oskar Kanculis

Tytuł najlepszego krajoznawcy, czyli największą ilość punktów w teście wiedzy, uzyskali: Tymon Senetra (Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni, 42/50 pkt.) w kategorii szkół podstawowych, Marcelina Szymaniak (Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu, 42/50 pkt.) w kategorii szkół ponadpodstawowych..

W uroczystości wręczenia dyplomów i nagród udział wzięli: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia –Wojciech Dobrołowicz oraz gospodarz tegorocznych eliminacji powiatowych Dyrektor SP Nr 4 w Bogatyni – Agnieszka Drewniacka. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Bogatynia. Drużyny – zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca każdej z wymienionych kategorii, będą reprezentować powiat zgorzelecki w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w dniach 18 – 19 maja 2024 r. w Prochowicach.

Sprawny przebieg eliminacji nie byłby możliwy bez pomocy i zaangażowania wielu osób oraz zespołu sędziowskiego. W tej roli, obok opiekunów drużyn, jak zawsze świetnie sprawdziła się młodzież z SP4 w Bogatyni: Amelia Turczyńska. Lena Borysiak, Zofia Stecyk, Weronika Grześkowiak, Filip Chudy, Franciszek Pierzchalski, Szymon Pawlisz i Anna Ogonowska. Wielkim wsparciem w sędziowaniu samarytanki okazali się, niezawodni jak zawsze, druhowie z młodzieżówki OSP w Bogatyni: Adam Wójcikiewicz i Dominik Litwin. Krystian Walkowiak i Jakub Tulisz świetnie spisali się jako sędziowie rowerowego toru przeszkód, a w walce z przeciwnościami pogody na rowerowym torze pomagali Marcel Kidałowski i Dawid Czarnecki.

                                                                                Zespół głównych organizatorów:     

Katarzyna Krawczenko, Aneta Strojanowska, Marek Łabędź, Janusz Błażków.

Galeria zdjęć:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.