W ostatni weekend maja ruszają inne linie turystyczne. Przez region będą kursować także autobusy i pociągi dla rowerzystów.

Odwiedź znane i nieznane miejsca w regionie tak komfortowo, jak to możliwe - zachęca Liberecki Kraj. Linie turystyczne oferują to ponownie po roku. Po regionie mogą podróżować również rowerzyści, przewożeni pociągami i autobusami przeznaczonymi do tego celu. Działalność przewozowa rozpocznie się w sobotę 27 maja.

„Od dawna wspieramy turystykę w Kraju Libereckim. Już pod koniec kwietnia br. rozpoczęliśmy pierwszy etap obsługi połączeń sezonowych. W ostatni weekend maja rozpoczyna się, jak już zapowiadaliśmy, druga fala linii turystycznych. Bardzo się cieszę, że znów możemy zaoferować ludziom stosunkowo szeroką gamę specjalnych pociągów i autobusów. Ponadto większość z nich umożliwia przewóz rowerów” – powiedział Jan Sviták z Departamentu Transportu Libereckiego Kraju.

Zostanie uruchomiona weekendowa linia autobusowa 281 z Czeskiej Lipy przez Zahrádky, Holany i Dřevčice do Dubé oraz weekendowa linia 469 z Czeskiej Lipy do Jetřichovic przez Sloup v Čechách, Nový Bor, Polevsko, Kamenický Šenov oraz Česká i Srbska Kamenice.

„Na obu liniach będą 3 pary połączeń. Wyjeżdżają w soboty, niedziele i święta. W ważnych węzłach połączą się nawet z linią 400 z i do Pragi” – dodał Sviták. Wszystkie linie obsługiwane są przez nowoczesne, niskopodłogowe i klimatyzowane autobusy, które mogą przewieźć do 6 rowerów.

Nowością na linii 469 jest dodanie przystanków z Nové Bor do Polevska i przystanku Horní Kamenice w Česká Kamenice. Linie łączą atrakcyjne turystycznie miejscowości z Dubskiego Švýcarska, Holanská rybníky, doliny Peklo z Česką Lípą, a także zabiorą gości do Sloup w Čeché, Nové Bor, Polevsko, Prácheň i przez Česká Kamenice do Jetřichovic w Czeskiej Szwajcarii.

W sobotę 27 maja rozpocznie się również kursowanie autobusowej linii szkieletowej 391 w Czeskim Raju, która połączy Turnov i Jičín na trasie przez Vyskeř, obok zamku Hrubá Skála, przez Troskovice, a także wokół Prachowskich Skał. Linia będzie kursować w każdy weekend do 1 października. W okresie wakacyjnym kursować będzie codziennie.

W okresie od 27 maja do 1 października 2023 r. kursować będzie linia 947 (Martinice v Krkonoší – Jilemnice – Hrabacov – Vítkovice – Dolní Mísečky – Horní Mísečky), która może przewieźć do 11 rowerów lub linia 949 (Jilemnice – Benecko). obsługują – Vrchlabí), który może pomieścić również 11 rowerów.

Z punktu widzenia łączenia Karkonoszy nie można pominąć uruchomienia linii 990 (Harrachov – Vrchlabí – Pec pod Sněžkou – Malá Úpa), którą jednym autobusem można przewieźć nawet 20 rowerów. „Linia 990 to linia szkieletowa łącząca całe pasmo górskie. Jest to jedyna linia autobusowa, która przewozi zainteresowanych z jednej strony Karkonoszy na drugą. Prowadzi z Harrachova przez Rokytnice nad Jizerou, Rezek, Jilemnice, Vrchlabí, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou i Pec pod Sněžkou do Małej Úpy” – wyjaśnia Otto Pospíšil, prezes KORID LK.

Od 3 czerwca zostanie ponownie uruchomiona linia autobusowa do Zlaté Návrší, która jest najwyżej położonym przystankiem w Kraju Libereckim, liniami 991 z Martinic v Krkonoších i Jilemnicy przez Vítkovice i Mísečky oraz 995, która prowadzi z Harrachova do Zlaté návrší przez Rokytnice nad Jizerou i Rezek. Linie 991 i 995 są wyłącznie turystyczne i nie mogą przewozić rowerów.

Podczas swoich podróży pasażerowie mogą również korzystać z szerokiej gamy całorocznych połączeń, zarówno kolejowych, jak i autobusowych.

Zainteresowani mogą znaleźć szczegółowe rozkłady jazdy na stronie internetowej www.iidol.cz w dziale turystyka, sezon letni. Tamtejszy serwis zostanie również uzupełniony o informacje dotyczące funkcjonowania linii wakacyjnych na początku lipca br.

Źródło, foto: Liberecki Kraj

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.