W dniach 7 i 8 maja 2022 r., w Boguszowie – Gorcach, rozegrany został finał wojewódzki XLVIII OMTTK, w którym, w dwóch kategoriach wiekowych, współzawodniczyły trzyosobowe drużyny - zwycięzcy eliminacji powiatowych.

W ramach turnieju rozegrane zostały konkurencje:

1. Indywidualny test wiedzy składający się z 50 pytań krajoznawczych o województwie dolnośląskim oraz Polsce, 20 pytań turystycznych, 10 pytań topograficznych, 10 pytań związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, 10 pytań dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Razem test wiedzy miał 100 pytań.

2. Drużynowy konkurs samarytanki, w którym uczestnicy musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami udzielenia pierwszej pomocy.

3. Turystyczne ABC, czyli praktyczny sprawdzian umiejętności przydatnych turyście, będący konkurencją zespołową, składającą się z czterech konkursów wybranych z regulaminu OMTTK. W tym roku wybrano:

a) rozpoznawanie śladów i tropów zwierząt,

b) atrakcje turystyczne Dolnego Śląska (obiekty i miejsca),

c) flora i fauna dolnośląskich parków narodowych i krajobrazowych,

d) turysta geolog: skały i minerały.

4. Turystyczny rower, w ramach której trzech zawodników pokonywało kolarski tor przeszkód.

5. Turystyczny marsz na orientację, czyli konkurencja drużynowa, w której zawodnicy musieli pokonać w terenie trasę wyznaczoną na mapie.

6. Ocena uprawnień i odznak turystycznych PTTK.

O końcowej klasyfikacji decydowała suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach.

Powiat zgorzelecki, we wszystkich kategoriach wiekowych, reprezentowany był przez drużyny związane z MKKT „Tramp” Bogatynia, które po rozegraniu wszystkich konkurencji, zdobyły następujące lokaty:

I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych - drużyna MKKT „Tramp” LO Bogatynia / LO Zgorzelec, w składzie: Hubert Olech (LO Bogatynia), Marcelina Szymaniak (LO Zgorzelec), Wojciech Pająk (LO Zgorzelec)

Opiekun: pani Aneta Strojanowska

III miejsce w kategorii szkół podstawowych – drużyna ze Szkoły Podstawowej w Opolnie - Zdroju,

w składzie: Hubert Kozłowski, Patryk Muzyk, Karol Siemaszko

Opiekun: pan Marek Łabędź

VI miejsce w kategorii szkół podstawowych – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni, w składzie: Zofia Mrygoń, Julia Tryc, Tristan Temporale

Opiekun: pani Aneta Strojanowska

 Nasi reprezentanci wyróżnili się w poszczególnych konkurencjach. Tytuł najlepszego na Dolnym Śląsku krajoznawcy, w kategorii szkół ponadpodstawowych, otrzymał Hubert Olech. W Marszach na Orientację chłopcy z Opolna oraz licealiści uplasowali się na I miejscu. Kolarski tor przeszkód najlepiej przejechali przedstawiciele MKKT „Tramp”. Bezbłędnie rozpoznali też ślady i tropy zwierząt oraz atrakcje turystyczne województwa dolnośląskiego. W konkurencji dotyczącej flory i fauny dolnośląskich parków narodowych i krajobrazowych oraz w rozpoznawaniu skał i minerałów nie mieli sobie równych uczniowie z Opolna oraz drużyna MKKT „Tramp”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 zajęli pierwszą lokatę w rozpoznawaniu śladów i tropów zwierząt oraz bezbłędnie udzielili pierwszej pomocy.

   Drużyna MKKT „Tramp” LO Bogatynia / LO Zgorzelec, w składzie: Hubert Olech (LO Bogatynia), Marcelina Szymaniak (LO Zgorzelec), Wojciech Pająk (LO Zgorzelec), pod opieką pani Anety Strojanowskiej, reprezentować będzie województwo dolnośląskim na finale ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach od 16 do 19 czerwca 2021 r., w Świdnicy, w województwie dolnośląskim. Trzymajcie mocno kciuki!

Bardzo dziękujemy Miłoszowi Wilczyńskiemu, który wspierał nas fachową wiedzą i doświadczeniem w przygotowaniach do konkurencji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Taki ratownik to prawdziwy skarb!

Relacja z konkursu – Aneta Strojanowska, Marek Łabędź

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.