W środę 15 grudnia w Kinie KADR 3D w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbyły się pokazy filmów dokumentalnych „Chasing the Breath” i „RunCamino” na których obecny był ich główny bohater Robert Celiński – extreme runner.

Na zaproszenie Bogatyńskiego Ośrodka Kultury do Bogatyni zawitał ultra maratończyk Robert Celiński, wielokrotny uczestnik Tenzing Hillary Everest Marathonu, który uważany jest za najtrudniejszy bieg długodystansowy na Ziemi. Pan Robert jest również trenerem personalnym i doradza kompleksowo sportowcom w kwestiach biegowych. Jakiś czas temu razem ze swoim serdecznym przyjacielem Adrianem Dmochem wpadł na pomysł aby nakręcić film dokumentalny, który pokazywałby proces aklimatyzacyjno-przygotowawczy do Maratonu Himalajskiego. Od słów przeszli do czynów i w 2017 roku powstał wyreżyserowany przez Adriana Dmocha film „Chasing the Breath”, pokazujący niesamowity upór Roberta Celińskiego w przekraczaniu granic swoich możliwości w przepięknych okolicznościach przyrody jakie zagwarantowała najwyższa góra świata Mount Everest. Kolejnym filmem, który obejrzeliśmy w Kinie KADR 3D był nakręcony w 2018 roku „RunCamino”. Przedstawiona w nim historia również dotyczy Roberta Celińskiego, który postawił sobie za cel przebiegnięcie „Camino del Norte” najstarszej drogi pielgrzymkowej Europy - 835 km z San Sebastian do Santiago de Compostela przebiegającą wzdłuż północnego wybrzeża Hiszpanii.

Reżyser Adrian Dmoch podążając z kamerą na rowerze dokumentował trwającą ponad dwa tygodnie biegową pielgrzymkę pokazującą niesamowitą determinację oraz wielką wiarę Roberta Celińskiego w pięknych plenerach północnej Hiszpanii. Po seansach zgromadzeni widzowie na gorąco zadawali nurtujące ich pytania dotyczące zarówno przygotowań do biegów jak i sfery mentalnej, na które Robert ochoczo i wyczerpująco odpowiadał. Tego samego dnia przed seansami kinowymi odbył się trening biegowy z naszym bohaterem, w którym udział wzięli lokalni miłośnicy sportu. Serdecznie dziękujemy Twardziele Team, EDI Team Zgorzelec, Izery Bogatynia, RDMCHARTTEAM za uczestnictwo oraz rozpropagowanie tego sportowo-kulturalnego wydarzenia. Zapraszamy na podobne inicjatywy w przyszłości. W nadchodzącym tygodniu na naszym Facebook-u i YouTubie pojawi się wywiad z Robertem Celińskim, który został nagrany w Bogatyńskim Ośrodku Kultury.

Organizator: Bogatyński Ośrodek Kultury.
Fot. Marek Młodziński, BOK.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.