- reklama -

Kalendarz wydarzeń

Jakuby 2019
Odsłon : 1701
Jakuby2019

By tradycji stało się zadość, w ostatni weekend wakacji, jak co roku równocześnie z Altstadtfest w Görlitz, odbędą się w Zgorzelcu Jakuby ? Święto Starego Miasta. Zabawa z historią, filozofią i sztuką. Tak jednym zdaniem można by opisać kolejną edycję tego wyjątkowego festynu. Można, ale nie należy! Atrakcji przygotowanych na weekend 23-24-25 sierpnia będzie tak wiele, że grzechem byłoby nie wymienić choćby kilku tych najważniejszych.

W piątek (23.08) rozpoczynamy wielką paradą historyczną, która przemierzy ulicę Daszyńskiego przez całą długość Przedmieścia Nyskiego, by zatrzymać się ? jak zwyczaj każe ? na moście Staromiejskim, gdzie burmistrzowie Zgorzelca i Görlitz wspólnie zainaugurują ? nasze Jakuby i niemiecki Altstadtfest. Jak zwykle też, klucze do bram miasta na scenie przy placu Pocztowym zostaną przekazane na trzy dni jakubowych harców w ręce patrona imprezy ? szewca i filozofia Jakuba Boehme. On to naspraszał do miasta kupców z czterech stron świata, u których zbytek wszelki, mydło i powidło nabyć będzie można. Zaprosił też artystów ? aktorów, wagabundów, siłaczy i akrobatów, którzy swe sztuki prezentować gawiedzi będą od samego piątku po niedzielny wieczór. A to wszystko w ramach dofinansowanego przez Euroregion Nysa projektu pn. ?Artyści ulicy na granicy?.

Przed zachodem słońca zaczną się warsztaty taneczne, podczas których, zwyczajowo na dechach na bulwarze Greckim, będzie można zrobić pierwsze kroki do Polki, tudzież Mazura. Także i to działanie sfinansowane zostało z unijnych pieniędzy w ramach polsko-niemieckiego projektu pn. ?Akademia tańca tradycyjnego?.
Nowością tegorocznych Jakubów będzie jakubowe kino, które ustawi się w wąwozie przy ulicy Struga i wyświetlać będzie filmy ?ze starego kina? z muzyką graną na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie. Zanim się jednak ściemni, przed wielki, kinowy ekran zapraszamy dzieci na pokaz nadgryzionych zębem czasu baśni i bajek. Dla najmłodszych będą też warsztaty kaligrafii, które przygotuje Miejska Biblioteka Publiczna.

 

W sobotę (24.08) znów będą tańce na dechach, parady, wygłupy clownów i stoicki spokój ?żywych rzeźb?. I będzie też kino. I dla dzieci, i dla dorosłych. Biblioteka znów zaprosi na warsztaty, tym razem filozoficzne, a na scenie zagra niesamowita grupa Potock. Będzie pokaz musztry i żonglerki chorągwiami w wykonaniu Gwardii Gryfa, będą spektakle teatru A3 i teatru AKT, będą wreszcie emocje związane ze ?Spływem na byle czym? Nysą Łużycką.

W niedzielę (25.08) natomiast niezwykle ciekawie zapowiadają się koncerty na scenie przy placu Pocztowym. Wiemy już na pewno, że zagra Ęzibaba, kapela Timingeriu, a na finał Kapela ze Wsi Warszawa. W niedzielę podsumujemy także wybory Miss i Mistera Jakubów, wręczając tym najpiękniejszym i najpiękniej przebranym w historyczne stroje nagrody pieniężne ufundowane przez Burmistrza Miasta Zgorzelec. Dla Niej i dla Niego, równiutko, bo przecież mamy równouprawnienie, po 500 zł.

Załączniki

Źródło: UM Zgorzelec/zgorzelec.eu

czwartek, sierpień 05, 2021