Wiele prób już było, udawało się jedynie symbolicznie. W najbliższą sobotę ponownie samorządowcy podejmą starania, aby międzynarodowy pociąg jadący między Czechami i Niemcami zatrzymywał się również w Polsce.

 

- Serdecznie zapraszam na spotkanie z 3 burmistrzami Bogatyni Zittau oraz Hradka nad Nysą, które odbędzie się w sobotę 2 listopada ok. godziny 11.50 przy przejeździe kolejowym w Porajowie. Spotkanie ma na celu podpisanie listu intencyjnego w sprawie przywrócenia przystanku kolejowego w Porajowie. Jest to dla nas ważna sprawa, która przyczyni się do tego, aby pociąg zatrzymywał się również w Porajowie, oraz aby mieszkańcy mogli czy to turystycznie, czy też w celach zarobkowych podróżować do Czech lub Niemiec - poinformował Mateusz Smosarki, sołtys Porajowa.

Okazją do odnowienia tematu są obchody 160-lecia uruchomienia kolei między Zittau a Libercem. Burmistrzowie miast Małego Trójkąta chcą podpisać list intencyjny w sprawie przywrócenia przystanku kolejowego w Porajowie. Dzięki tej realizacji okoliczni mieszkańcy i turyści zyskaliby połączenie kolejowe z granicznym Zittau, Hradkiem???????? czy Libercem - informuje Sołectwo Porajów. Sprawa została wywołana już w lipcu br. z okazji wizyty dolnośląskich radnych (na 15-lecie współpracy Dolnego Śląska i Libereckiego Kraju (pisaliśmy o tym w artykule Wizyta w Kraju Libereckim). 

O przystanek po polskiej stronie od lat upomina się lokalna społeczność (wielokrotnie pisaliśmy na ten temat, m.in. w artykułach Jadą wolno, ale się nie zatrzymująAmbasador Polski o torach i węglu w gminie Bogatynia). 5 grudnia 2009 z okazji 150. rocznicy uruchomienia linii kolejowej Liberec – Hradek nad Nysą – Zittau w Porajowie zatrzymał się po raz pierwszy od 1945 roku pociąg pasażerski. Składem podróżowali m.in. przedstawiciele samorządów Hradka, Zittau i Bogatyni. Wówczas również przejazd zorganizowano w intencji włączenia Porajowa (jako przystanku kolejowego) w ruchu międzynarodowym. 

W pierwszy weekend listopada przygotowano specjalne przejażdżki z okazji 160-lecia linii kolejowej Liberec - Hrádek nad Nisou - Żytawa. Na tory będą wysyłane pociągi historyczne z lokomotywą parową.  1 grudnia 2019 r. Minie 160 lat od uruchomienia pierwszego pociągu na linii kolejowej z Żytawy do Liberca. Tor powstał w 1859 r. Część połączenia w ogóle nie była wykorzystywana w okresie powojennym. Następnie postanowiono przywrócić ruch w ograniczonym zakresie. Nowe życie toru zostało zainspirowane w 2010 r. projektem Trilex, który ze wsparciem samorządów zapewnia regularny transport pasażerski nowoczesnymi pojazdami silnikowymi z Liberca do Hrádka i dalej przez Zittau do Varnsdorfu. Uroczystości odbędą się również na niedawno naprawionym dworcu kolejowym w Żytawie, gdzie pasażerowie mogą stylowo podróżować zabytkowymi pociągami zgodnie ze specjalnym rozkładem jazdy.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.