Na spotkanie organizacyjne najliczniej przybyli sami inicjatorzy - członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Bogatyńskiej oraz panie: Elżbieta Janicka i Joanna Zając z Liceum Ogólnokształcącego, a także pan Zbigniew Szklarek. W projekt zaangażowany jest również pan Marek Łabędź - prezes Oddziału Ligi Ochrony Przyrody w Zgorzelcu oraz pan Piotr Ernest - wicedyrektor naszego „Górnika”, którzy nie mogli być obecni.

Spotkanie było owocne. Zapoznaliśmy się ze stanem wiedzy na temat lokalizacji najcenniejszego drzewostanu w gminie, rozdzieliliśmy zadania, rozdaliśmy Karty Pomiarów Terenowych i listy drzew zaproponowanych do objęcia ochroną. Uzgodniliśmy ogłoszenie konkursu na logo naszego projektu i sposób komunikowania się w projekcie. Na następnym spotkaniu, które odbędzie się na początku maja, grupy terenowe otrzymają instrukcje wykonywania pomiarów współrzędnych geograficznych przy pomocy telefonu komórkowego oraz nawigowania się do miejsca o znanych współrzędnych. Zaproponujemy również aplikacje mobilne ułatwiające rozpoznanie gatunku drzewa. Tak wyposażeni wolontariusze już w maju wyruszą w teren wykonywać pomiary drzew.

Rowerzyści z TMZB, pod kierunkiem Leszka Królaka, wybrali północną część gminy, czyli Krzewinę, Posadę, Bratków, Lutogniewice, Działoszyn, Wyszków, Wolanów i Wigancice. Piechurzy z TMZB zdecydowali się na rejon Trzcińca (grupa Jadzi Bystrykowskiej) oraz Kopaczowa (grupa Gieni Kozakowskiej).

Uczniowie naszego Liceum Ogólnokształcącego będą dokumentować drzewa na terenie Bogatyni i Markocic. Dzieci ze szkoły w Opolnie-Zdroju pod opieką pana Marka Łabędzia zajmą się drzewami w Opolnie-Zdroju i Jasnej Górze, natomiast młodzieży z „Górnika” przypadła inwentaryzacja systemu alej w dolinie Nysy Łużyckiej w Porajowie.

Poza działaniami w terenie, projekt wymaga również opracowania cyfrowych paszportów „kandydatów” na pomnik przyrody. Tego zadania podjęła się młodzież z klas informatycznych pod opieką pana Piotra Ernesta. Uczniowie „Górnika” będą także odpowiedzialni za założenie i redakcję strony projektu na Facebooku. Chcielibyśmy tam zamieścić gotowe instrukcje i formularze dla każdego, kto zechce zaproponować „własne” drzewo, a także przedstawiać relacje z wypraw terenowych wolontariuszy i aktualne informacje o stanie projektu. Można będzie tu poczytać o niezwykłym świerku w kształcie harfy i poznać historie, które opowiadają nam nasze drzewa: o obchodach rocznicy reformacji, o wizycie cesarza Józefa, o ruinach zamku Rhonau w Trzcińcu, o starych drogach pielgrzymkowych i alejach spacerowych oraz wiele innych.

Nasza inicjatywa lokalna wystartowała! Dołączyły obie nasze szkoły ponadgimnazjalne, środowisko lokalnych geocacherów i regionalistów. Całkiem nieźle!

Źródło: UMiG Bogatynia

Na ten temat pisaliśmy: Pomniki przyrody w gminie Bogatynia
Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.