Już po raz 22. w regionie Trójstyku – na pograniczu Niemiec, Polski i Czech – odbędzie się wyjątkowe wydarzenie filmowe: Nyski Festiwal Filmowy. W dniach 20–25 maja 2025 roku ponad 100 filmów zostanie pokazanych w 19 lokalizacjach, przekraczając granice nie tylko geograficzne, ale i artystyczne. Od filmów fabularnych, przez dokumenty, po krótkie metraże – festiwal prezentuje bogactwo współczesnego kina środkowo- i wschodnioeuropejskiego, skupiając się na tematach ważnych, aktualnych i poruszających.

Nyskie Ryby, fot. mat. pras.

Światowa premiera i kino bez granic

Festiwal zainauguruje film dokumentalny „Śląsk” w reżyserii Violi Stephan – poruszający portret regionu w czasie transformacji, który doczekał się właśnie cyfrowej premiery. Pokaz odbędzie się w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau.

Na sześć dni festiwal stanie się przestrzenią spotkania twórców i widzów z trzech krajów, oferując nie tylko projekcje, ale też wystawy, koncerty, spotkania autorskie, warsztaty i kino plenerowe.

Trójnarodowe konkursy filmowe

Głównym punktem programu są trzy międzynarodowe konkursy: filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Każdy z nich prezentuje produkcje z Niemiec, Polski i Czech.

W konkursie fabularnym uwagę przyciągają takie tytuły jak „To nie mój film” Marii Zbąskiej, „Pod szarym niebem” Mary Tamkovich, czy „Milch ins Feuer” Justine Bauer. W dokumencie królują tematy migracji, rodziny i przemocy, m.in. „Pociągi” Macieja J. Dyrgasa, „Listy z Wilczej” Arjuna Talwara czy „Fassaden” Aliny Cyranek. Krótkie metraże zebrano w czterech blokach, prezentując pełne spektrum stylów i tematów – od animacji po eksperymenty.

Sekcje specjalne: Fokus, Regionalia i klasyka 70mm

Sekcja „Fokus: Crossing Borders” to filmowe rozważania o granicach – tych fizycznych i symbolicznych. Wystawa „Kobiety w podzielonych Niemczech” oraz wieczór autorski z podróżnikiem Andreasem Altmannem dopełnią program tej sekcji.

W „Regionaliach” zobaczymy filmy opowiadające o Łużycach i regionie przygranicznym – m.in. tragikomedię „Wilma chce więcej”. Dodatkowo klasyczne filmy w technologii 70mm, jak „Brutalista” z Adrienem Brodym, oraz przegląd animacji DEFA z okazji 70-lecia studia w Dreźnie zapewnią historyczną perspektywę i nostalgię.

Gala nagród w Zgorzelcu

Kulminacyjnym momentem festiwalu będzie gala wręczenia nagród, która odbędzie się 24 maja w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Oprócz wyróżnień dla najlepszych filmów i twórców, po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda młodzieżowego jury oraz Nagroda Specjalna za film promujący dialog międzykulturowy.

Festiwal jako pomost kulturowy

Od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy stał się jedną z najważniejszych imprez filmowych w Europie Środkowej. Dzięki wsparciu partnerów z trzech krajów, wydarzenie tworzy przestrzeń dialogu i wspólnoty ponad granicami. Patronat nad tegoroczną edycją objęli m.in. premier Saksonii Michael Kretschmer, hetman Kraju Libereckiego Martin Půta oraz burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

Pełen program i aktualności są dostępne na stronie festiwalu: www.neissefilmfestival.net.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.