Tylko 14 radnych było zainteresowanych wtorkową sesją Rady Miejskiej. Przy ulicy Daszyńskiego 1 rozprawiano o bogatyńskich zabytkach i zmniejszeniu granic aglomeracji

fot. archiwum bogatynia.info.pl

Burmistrz przypomniał o wysokich kosztach rewitalizacji bogatyńskich domów przysłupowych. Widoczny na zdjęciu budynek mógłby odzyskać swój dawny blask za ok. 3 mln zł. To bardzo dużo (już kilka lat temu miała ruszyć renowacja - vide Dwa domy przysłupowo-zrębowe do renowacji). Jak już zapowiadaliśmy w artykule Zabytkowa sesja radni przyjęli  sprawozdanie z wykonania, a właściwie niewykonania "Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Miasta i Gminy Bogatynia na lata 2008-2011", który miał być realizowany do zeszłego roku. Przyjęto również nowy plan "Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Miasta i Gminy Bogatynia na lata 2015-2018". Nowy program ma być kontynuacją tego przedniego.

Na sesji radni zajęli  się również projektami planu aglomeracji Bogatynia i Sieniawka. Chodziło o wytyczne unijne dotyczące skanalizowania gminy. Z aglomeracji Bogatyni wyłączone zostaną dotychczas nieskanalizowane miejscowości: Białopole, Bratków, Działoszyn, Krzewina, Jasna Góra, Lutogniewice, Posada. Według uzasadnienia uchwały na obszarze aglomeracji nie planuje się budowy nowych oczyszczalni ścieków, a przepustowość oczyszczalni umożliwia oczyszczanie dodatkowych ilości ścieków, w przypadku podjęcia działań zmierzających do rozbudowy sieci kanalizacyjnych.

Główną przyczyną zmiany obszaru i granic aglomeracji jest zbyt niski wskaźnik koncentracji zabudowy/ działalności gospodarczej, który wynosi 56 osób na 1 km planowanej budowy sieci. Zasadność techniczna i ekonomiczna występuje wówczas, gdy wskaźnik koncentracji wynosi co najmniej 120 mieszkańców na l km sieci. Wykonanie systemu kanalizacji zbiorczej dla powyższych obszarów jest nieuzasadnione finansowo i technicznie, gdyż wskaźnik koncentracji (liczba mieszkańców zamieszkująca na 1 km) jest poniżej wymaganego w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 22 lipca 2014 roku w sprawie sposobu wyznaczania obszarów i granic aglomeracji progu 120 mieszkańców na 1 km nowo budowanej sieci. Warunek dla budowy sieci kanalizacyjnej nie jest spełniony dla miejscowości: Białopole, Bratków, Działoszyn, Krzewina, Jasna Góra, Lutogniewice, Posada. Miejscowości te wyłącza się z obszaru aglomeracji Bogatynia. Na dzień dzisiejszy skanalizowana jest miejscowość Bogatynia i część miejscowości Opolno-Zdrój.

Obszary o niskiej koncentracji zaludnienia tj., miejscowości Białopole, Bratków, Działoszyn, Krzewina, Jasna Góra, Lutogniewice, Posada, znajdujące się poza wyznaczonymi granicami aglomeracji Bogatynia, mogą być i są obsługiwane przez alternatywne rozwiązania dla budowy zbiorczego systemu kanalizacyjnego tj. przydomowe oczyszczalnie ścieków, zbiorniki bezodpływowe.

Na sesji poruszana była sprawa Revity Bio. Wciąż trwają prace specjalnej komisji ds. wyjaśnienia zarzutów i wątpliwości zgłaszanych przez mieszkańców Gminy Bogatynia w sprawie działalności spółki z o.o. Revita Bio na terenie Gminy.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.