Były budynek straży granicznej, fot. bogatynia.info.plBogatyńskie przejścia graniczne znalazły się na liście miejsc, na których zostanie przywrócona kontrola od 4 czerwca do 1 lipca br.

- Czasowe przywrócenie kontroli na granicy wewnętrznej nie będzie uciążliwe dla obywateli, a kontrole będą miały charakter doraźny. W praktyce nie będzie się to wiązało z żadnymi ograniczeniami w podróżowaniu. Nie będzie również tworzyło żadnych obciążeń dla obywateli oraz kibiców jadących na mecze, a działania kontrolne będą prowadzone w sposób wyrywkowy, gwarantujący niezakłócony i płynny ruch - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w komunikacie opublikowanycm na swojej stronie internetowej msw.gov.pl. Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej jest jednym z elementów systemu bezpieczeństwa, którego celem jest zagwarantowanie niezakłóconego przebiegu turnieju EURO 2012.

Łącznie wytypowano 254 punkty kontrolne. Na odcinku granicy z Republiką Czeską jest to 120 punktów kontrolnych, a na granicy z Republiką Federalną Niemiec - 43. Wśród wytypowanych przejść znalazły sie również bogatyńskie: w Porajowie, Sieniawce i samej Bogatyni.

Jak informuje MSW działania kontrolne będą prowadzone w określonych dniach i godzinach, w wybranych miejscach na szlakach komunikacyjnych przecinających granicę państwową. Tymczasowa kontrola graniczna realizowana będzie w oparciu o mobilne patrole Straży Granicznej, wykorzystujące pojazdy specjalistyczne tzw. schengenbusy wyposażone m.in. w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji narkotyków oraz urządzenia do kontroli radiometrycznej. Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, inaczej niż na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

Podróżni korzystający ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo (dowód osobisty lub paszport). Obywatele państw trzecich są zobowiązani do posiadania dokumentów uprawniających do przekraczania granicy (paszportu) oraz potwierdzających prawo pobytu w Polsce, czyli np. wizy - możemy przeczytać w komunikacie.

Na podstawie msw.gov.pl: Od 4 czerwca tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej podczas EURO 2012

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.