Urząd Miasta i Gminy Bogatynia informuje o rozpoczęciu prac nad kolejnym projektem, który przyczyni się do rewitalizacji terenów zielonych na pograniczu polsko-czeskim. Tym razem, dzięki środkom z Funduszu Małych Projektów Turów, odnowione zostaną historyczne aleje drzew w miejscowości Porajów.

Fot. archiwum bogatynia.info.pl

"Ruszają prace nad czwartym projektem dofinansowanym z Funduszu Małych Projektów Turów," - przekazuje Urząd Miasta i Gminy Bogatynia. Fundusz ten, jak przypomina magistrat, "został powołany na mocy Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów."

W ramach najnowszego przedsięwzięcia, zatytułowanego „Odnowa historycznych alei drzew w miejscowości Porajów na pograniczu polsko-czeskim”, odtworzone zostaną cztery aleje – dębowe oraz dębowo-klonowe. Znajdą się one w pasach dróg gruntowych prowadzących do malowniczego trójstyku granic. Łącznie nasadzonych zostanie 146 drzew. "Będą to gatunki dąb szypułkowy w liczbie 110 sztuk oraz klon zwyczajny – 36 sztuk," precyzuje bogatyński urząd.

Zgodnie z informacjami urzędu, Aleja nr 1, o długości 525 metrów, zlokalizowana jest w pasie drogi gruntowej, która łączy ulicę Górniczą w Porajowie z drogą powiatową Hradek-Zittau. Pozostałe trzy aleje: Aleja nr 2 (770 m), Aleja nr 3 (292 m) oraz Aleja nr 4 (342 m) będą prowadzić bezpośrednio z drogi powiatowej Hradek-Zittau na Trójstyk.

Realizacją prac zajmuje się Firma Usługowo-Handlowa „MAMUT” Żmurko Dariusz z siedzibą w Piechowicach.

Całkowite wydatki związane z projektem oszacowano na 48 323,24 euro. "Uzyskane przez Gminę Bogatynia dofinansowanie z Funduszu Małych Projektów Turów na poziomie 80% kosztów kwalifikowanych to 38 658,59 euro" - informuje Urząd Miasta i Gminy.

Przedstawiciele magistratu podkreślają wielowymiarowe korzyści płynące z tej inicjatywy. "Nasadzone aleje stanowić będą nie tylko estetyczne urozmaicenie krajobrazu, ale przede wszystkim realne wsparcie dla lokalnego środowiska" - czytamy w komunikacie urzędu. "Takie działania to inwestycja na dekady w czystsze powietrze, bioróżnorodność i komfort życia mieszkańców na pograniczu polsko-czeskim. W dobie zmian klimatycznych taka naturalna „zielona infrastruktura” ma znaczenie strategiczne - przeciwdziała tzw. wyspom ciepła i wspiera retencję wody."

Jak dodają urzędnicy, wybór dębów i klonów nie jest przypadkowy. "Dęby i klony to drzewa o wysokiej wartości ekologicznej, są domem i źródłem pożywienia dla ptaków, owadów i drobnych ssaków, sprzyjają powstawaniu naturalnych korytarzy ekologicznych."

Inwestycja ta ma również wymiar historyczny i turystyczny. "Odtwarzane aleje drzew są kontynuacją historycznego modelu nasadzeń i podnoszą atrakcyjność turystyczną i rekreacyjną obszaru," zaznacza Urząd Miasta i Gminy Bogatynia. "To inwestycja, której wartość będzie tylko rosła. Z roku na rok - z każdym liściem, ptakiem i oddechem świeżego powietrza."

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.