Wczorajszy wieczór w powiecie zgorzeleckim mógł zakończyć się tragedią, gdyby nie szybka reakcja służb i przede wszystkim opanowanie oraz empatia policjantki ze zgorzeleckiej komendy. Funkcjonariuszka, prowadząc rozmowę z mężczyzną w kryzysie emocjonalnym grożącym skokiem z dachu czteropiętrowego bloku, zdołała go uspokoić i bezpiecznie sprowadzić na ziemię.
Fot. KPP w Zgorzelcu
Zgłoszenie o dramatycznej sytuacji wpłynęło do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu po godzinie 21:00 za pośrednictwem Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dotyczyło mężczyzny znajdującego się na dachu jednego z bloków w powiecie, który deklarował chęć odebrania sobie życia.
Na miejsce natychmiast zadysponowano służby ratunkowe. Funkcjonariusze Ochotniczej Straży Pożarnej podjęli działania mające na celu zabezpieczenie terenu i uniemożliwienie dostępu osobom postronnym. Do akcji dołączyli również strażacy ze Zgorzelca, dysponujący specjalistycznym sprzętem, a także zespół ratownictwa medycznego. W oczekiwaniu na policyjnych negocjatorów z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, sytuacja na dachu wciąż była bardzo napięta – mężczyzna cały czas groził, że targnie się na swoje życie.
W tej krytycznej chwili inicjatywę przejęła obecna na miejscu policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego zgorzeleckiej komendy. Nawiązała ona kontakt z 56-latkiem, wykazując się przy tym niezwykłym spokojem, opanowaniem i cierpliwością. Kluczem do sukcesu okazała się jej postawa. Jak przekazała policja, "dzięki okazanej empatii i zrozumieniu mężczyzna się uspokoił i zszedł z dachu".
Po bezpiecznym zejściu z dachu, mężczyzna został natychmiast przekazany pod opiekę medyków, którzy zapewnili mu specjalistyczną pomoc.
Policjanci przy tej okazji przypominają o ogromnym znaczeniu wsparcia w sytuacjach kryzysowych. "W sytuacjach kryzysowych nigdy nie jesteśmy sami. Warto szukać wsparcia i nie bać się prosić o pomoc, zarówno bliskich, jak i odpowiednich służb" – apeluje nadkom. Agnieszka Goguł, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu. Podkreślaja również konieczność reagowania na sygnały wysyłane przez osoby w potrzebie. "Jeśli zauważymy, że ktoś z naszego otoczenia potrzebuje pomocy, nie należy zwlekać, gdyż szybka reakcja może uratować życie" – dodaje nadkom. Goguł
Osoby przechodzące kryzys psychiczny mogą szukać pomocy, korzystając z bezpłatnych i anonimowych infolinii wsparcia, takich jak 116 123 (Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym) czy 800 70 2222 (Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie). Wsparcia można szukać również online, np. na platformie 116sos.pl. W nagłych przypadkach, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia, należy bezzwłocznie dzwonić pod numer alarmowy 112.