Nowy - stary burmistrz dzisiaj złożył ślubowanie i wygłosił przemówienie przed nową radą, definiując priorytety na kolejne 5 lat. Mówił o m.in. długu Bogatyni, samowolka budowlanych i Zielonym Ładzie.

Fragment bilbordu wyborczego, fot. archiwum 

Przemówienie burmistrza Wojciecha Dobrołowicza po ślubowaniu:

- Nie ukrywam że kiedy ponad trzy lata temu stanąłem po raz pierwszy w tej sali, składając ślubowanie. Po raz pierwszy zostając wybrany na burmistrza, towarzyszyły mi ogromne emocje. Myślałem, że za drugim razem będzie już łatwiej, ale okazuje się, że takie emocje towarzyszą jak za pierwszym razem. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy poszli do urn wyborczych. Spełnili swój obywatelski obowiązek i wybrali mnie jako burmistrza miasta i gminy Bogatynia i 21 radnych Rady Miejskiej. Wszystkim radnym tego zaufania społecznego bardzo serdecznie gratuluję. Mam nadzieję, że najbliższe 5 lat to będzie dobry czas dla Bogatyni, dla miasta i gminy Bogatynia. Czas owocnej współpracy, realizacji planów i zamierzeń i spełniania tych obietnic i deklaracji, z którymi szliśmy do wyborów. Mam nadzieję, że będzie zrozumienie, wzajemna życzliwość i przede wszystkim to nadrzędne, po co zostaliśmy wybrani: by ciężko uczciwie z oddaniem pracować na rzecz Miasta i gminy Bogatynia, na rzecz lokalnej społeczności. Mogę dzisiaj śmiało powiedzieć, że w pracy się nie boję, bo ostatnie lata były naprawdę bardzo intensywne, ale nie stałbym tutaj dzisiaj gdyby nie wszyscy ci, którzy są na tej sali, którzy mieszkają w mieście i gminie Bogatynia, którzy pracują czy to w urzędzie, czy to w innych jednostkach, czy to pełnią różne funkcje, którzy wspierali mnie i pomagali. Sam jeden człowiek nie jest w stanie zrobić nic. Można mieć plan, można mieć pomysł, można mieć chęci, można mieć siłę odwagę. Można, mieć jak przystało na gminę z energią dużo pozytywnej energii, ale gdyby człowiek sam jeden spotkał się z murem, z obojętnością, z negatywnym odbiorem, to nie zrobiłby nic, a tymczasem - jak często to podkreślam - Bogatynia trzyma energię nie tylko tą produkowaną w elektrowni Turów z węgla brunatnego, ale przede wszystkim tę energię w ludziach. Ta dobra energia połączyła nas do wspólnej ciężkiej pracy, a owocami tej pracy możemy się już dzisiaj cieszyć, ale przed nami ogromne wyzwanie ciężki czas pracy i podejmowania wyzwań. Wciąż jesteśmy niespokojni o nasze główne zakłady pracy: kopalnię i elektrownię. Wciąż nie wiemy jakie skutki wywoła "Zielony Ład", który jest procedowany wciąż z każdej strony. Obserwujemy zmniejszającą się liczbę mieszkańców miasta i gminy Bogatynia. Mamy teraz nieco ponad 21 tysięcy mieszkańców. W tym roku, kiedy były wybory samorządowe, nasze sąsiednie niedalekie miasto Lubań po raz pierwszy już miało głosowanie w jednomandatowych okręgach wyborczych, bo liczba mieszkańców zmniejszyła się poniżej 20 tysięcy osób (...). Przed nami trudne wyzwanie, by rozwinąć miasto i gminę Bogatynia, aby poprawić warunki życia społeczeństwa w mieście i gminie. My startujemy dzisiaj na zupełnie innym poziomie.

Przez ostatnie lata - i tu przechodzę do finansów - dług, który wcześniejsza rada przyjmowała z burmistrzem, sięgał blisko 110 mln zł. Dzisiaj, jest to nieco ponad 50 mln, więc nic udało nam się obniżyć zadłużenie o połowę, jednocześnie realizując tyle zamierzeń, tyle wydarzeń, tyle spotkań. To wyzwanie, ono się jeszcze nie skończyło, bo są sprawy w sądach, w prokuraturze. Jeszcze mamy wiele samowolek budowlanych do naprawienia, do wyprostowania. Mamy wiele spraw, które musimy rozwiązać, więc ten przysłowiowy ogon będzie się jeszcze za nami ciągnął, ale wierzę w to mocno, że wspólnie z nową Radą Miejską oraz z Wami, pełniącymi różne funkcje w różnych instytucjach, wspólnie nam się uda rozwiązać problemy i pójść jeszcze bardziej dynamicznie do przodu.

Szanowni państwo oczekiwania mieszkańców miasta i gminy Bogatynia są ogromne. Wierzę, że tylko wspólne działanie pozwoli na ich zrealizowanie dlatego ze swojej strony zapewniam i to co pokazałem przez ostatnie lata, jestem otwarty na współpracę, dialog, rozmowę, szukanie wspólnych rozwiązań z każdym. Niezależnie od barw politycznych poglądów światopoglądu czy innych uwarunkowań. Kiedy ponad trzy lata temu stałem tutaj pierwszy raz patrzyłem z lękiem i zaniepokojeniem poznawałem. Dzisiaj mogę szczerze uśmiechnąć się do każdego z Państwa, bo już dobrze się znamy (...) więc ta współpraca będzie jeszcze bardziej mocna, silna. (...) Udało nam się przez ostatnie lata tę współpracę międzynarodową poszerzyć, pogłębić, do niej powrócić. (...) Dziękuję służbom mundurowym, które na co dzień stoją na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dzięki Wam czujemy wsparcie, również ta współpraca myślę, że przez ostatnie lata była bardzo udana. (...) bardzo dziękuję księżom dziekanom i wszystkim księżom obecny: za wsparcie duchowe, za wspólne przeżywanie uroczystości i prowadzenie nas drogą wiary. Są tutaj dzisiaj, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie byśmy wspólnie ten podniosłą chwilę przeżywali. Bardzo serdecznie dziękuję! Każdy z państwa jest bardzo tylko dzięki temu, że jesteśmy razem, że się wspieramy. Szanowni Państwo jeszcze raz gratulując wszystkim radnym powiem słowa: do pracy!

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.