3 maja w Parku im. Jana Pawła II mieszkańcy Bogatyni uczcili 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Gminne uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni. Następnie uczestnicy eucharystii, prowadzeni przez Zakładową Orkiestrę Dętą KWB „Turów” oraz poczty sztandarowe organizacji związkowych, zakładów pracy i szkół, przeszli do parku im. Jana Pawła II.

W trakcie uroczystości na maszt podniesiona została flaga państwowa - poczet flagowy wystawiła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Porajowie. Po odegraniu Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, który w swoim wystąpieniu przypomniał, że dzień 3 maja utrwala pamięć o przyjęciu, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, spisanej Konstytucji – dokumentu tworzącego tożsamość suwerennego narodu polskiego. Przytoczył również słowa wypowiedziane przez kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Na każdym kroku walczyć będziemy o to, aby Polska - Polską była, aby w Polsce - po Polsku się myślało”, podkreślając, że budowanie przyszłości i pomyślności Ojczyzny jest możliwe dzięki jednoczeniu się wokół najważniejszych wartości – suwerenności, patriotyzmu i wiary.

Następnie pod pomnikiem, upamiętniającym żołnierzy walczących o niepodległość, kwiaty złożyły delegacje instytucji publicznych, służb mundurowych, zakładów pracy, stowarzyszeń i kół działających na terenie gminy. Uroczystość zakończyła się odegraniem Roty. 

W gminnych obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja uczestniczyli przedstawiciele bogatyńskiego samorządu, Koła Związku Sybiraków w Bogatyni, Miejsko-Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, organizacji związkowych kopalni i elektrowni, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń pozarządowych działających na terenie gminy, a także prezesi gminnych spółek, dyrektorzy placówek oświatowych, młodzież z bogatyńskich szkół oraz mieszkańcy miasta i gminy Bogatynia. Do uczestników uroczystości dołączyła w tym roku również Bogatyńska Grupa Motocyklowa.

Źródło: UMIG Bogatynia 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.