17 kwietnia 2024 r. Gimnazjum Frydlant we współpracy z miastem Frydlant organizuje wmurowanie "zaginionych kamieni” Marii i Alberta Altschul. Wydarzenie kulturalne rozpocznie się o godzinie 15.00 uroczystym otwarciem wystawy tematycznej w przedsionku Urzędu Miejskiego we Frydlancie.

Fot. archiwum bogatynia.info.pl

Przechadzając się po czeskich czy europejskich miastach, możemy czasem zauważyć wmurowane w chodnik mosiężne kostki z wytłoczoną nazwą i prostym napisem. Niektóre słowa powtarzają się na nich z uporczywą regularnością: OŚWIĘCIM, MAJDANEK, TREBLINKA, SOBIBÓR, ZAMORDOWANY, ZAMORDOWANY, rzadziej także PRZEŻYŁ lub PRZEŻYŁA. Stolpesteiny należą do "rodziny" kamieni autorstwa niemieckiego artysty Guntera Demniga. Pierwszy z nich położono już ponad trzydzieści lat temu w Kolonii.

Nazwę Stolperstein można luźno przetłumaczyć jako "kamień potknięcia". Nie oznacza to jednak, że będzie niebezpiecznie wystawać poza profil chodnika. Jego cel jest inny: upamiętnienie naszych, głównie żydowskich sąsiadów, którzy padli ofiarą nazistowskiego szaleństwa podczas II wojny światowej, w miejscu ich ostatniego zamieszkania. Po dokładnym przestudiowaniu materiałów archiwalnych, które rozpoczął przy pomocy Mgr. Milan Votava, absolwent gimnazjum we Frydlancie Ondřej Budka, wybrano wybitnego frydlantskiego lekarza dr. Albert Altschul i jego żonę Marię Altschul. Ich losy i historie całej rodziny zostaną przybliżone na uroczystości.

Uroczyste wmurowanie kamienia przed domem nr 769 przy ulicy Nádražní poprzedzi otwarcie wystawy tematycznej nie tylko o rodzinie Altschul. Oprócz szeregu rzadkich gości udało się skontaktować z rodziną aż ze Szwecji i wszystko wskazuje na to, że będą mogli osobiście pojawić się na wydarzeniu.

Razem z uczniami, którzy przyczynili się do odkrycia tajemnic historycznych i pomogli w organizacji wystawy, serdecznie zapraszamy wszystkich, którym nie jest obojętna nasza wspólna historia.

Według Wikipedii Stolperstein (z niem. kamień, o który się potykamy, po polsku – kamień pamięci) – określenie pomników poszczególnych ofiar nazizmu, mających postać osadzonych w bruku betonowych kostek brukowych z mosiężną tabliczką, z wyrytym na niej nazwiskiem upamiętnionej osoby, datami jej urodzin i śmierci oraz informacją o losie, jaki ją spotkał. Stolpersteiny montowane są w chodniku, zazwyczaj w pobliżu ostatniego miejsca zamieszkania upamiętnionej ofiary nazizmu. W ten sposób upamiętniono męczeńską śmierć nie tylko Żydów, ale i Romów, ludzi niepełnosprawnych, Świadków Jehowy, homoseksualistów i członków partii politycznych. Co jakiś czas kamienie pamięci są niszczone przez neonazistów, lecz są uzupełniane

Na podstawie: Mesto Frydlant 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.