Sąd orzeka zakaz kierowania pojazdami, gdy osoba prowadząca pojazd dopuszcza się przestępstwa bądź wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, na przykład prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środka odurzającego. Złamanie takiego zakazu jest przestępstwem za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Jednak pomimo grożących konsekwencji tylko minionej doby policjanci na terenie powiatu zgorzeleckiego zatrzymali 4 takich kierujących i 1, który miał cofnięte decyzją starosty uprawnienia. Teraz wszyscy za popełnione czyny odpowiedzą przed sądem.

Na zdjęciu czapka policyjna, fot. KPP w Zgorzelcu 

Nie ma tygodnia, by policjanci nie natrafiali podczas kontroli na przypadki, w których osoby prowadzące pojazd posiadają orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów, czy też cofnięte decyzją starosty uprawnienia.

Tylko wczoraj na terenie powiatu zgorzeleckiego w ręce policjantów wpadło 5 kierujących, którzy decydując się na prowadzenie pojazdów popełnili kolejne przestępstwa.

Dwóch z nich zostało zatrzymanych przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego zgorzeleckiej jednostki. 37-latek miał cofnięte decyzją starosty uprawnienia. Natomiast 38-latek dodatkowo dwa czynne zakazy prowadzenia pojazdów.

Kolejnych dwóch z nieodpowiedzialnych kierujących zostało zatrzymanych przez policjantów z Komisariatu Policji w Bogatyni. Pierwszy to 19-latek, który już ma orzeczony zakaz kierowania pojazdami. Drugi to 41-latek i takich zakazów miał dwa oraz cofnięte decyzją starosty uprawnienia.

Kary za prowadzenie pojazdu pomimo sądowego zakazu nie uniknie również 22-latek zatrzymany przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Legnicy. Mężczyzna miał zasądzone dwa zakazy kierowania pojazdami.

Przypominamy, że gdy osoba posiadająca sądowy zakaz kierowania pojazdami pomimo to będzie prowadzić samochód popełni przestępstwo opisane w art. 244 Kodeksu karnego, za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Jednocześnie sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku nawet do lat 15.

Natomiast zgodnie z art. 180a Kodeksu karnego: „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jednocześnie sąd również orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

Źródło: KPP w Zgorzelcu 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.