Niedawno pisaliśmy o możliwym przedłużeniu linii kolejowej z Czech do Zawidowa. Już niedługo okaże się, czy również Mirsk będzie miał połączenie kolejowe z Republiką Czeską.

Pociąg wyjeżdża z Frydlantu, fot. bogatynia.info.pl

18 marca br. podpisane zostanie Memorandum o współpracy pomiędzy Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Cezarym Przybylskim i Wojewodą Libereckim Martinem Půtą w sprawie odbudowy linii kolejowej Mirsk – Jindřichovice pod Smrkem.

Jak możemy przeczytać w komunikacie uroczystość odbędzie się w Urzędzie Miasta i Gminy Mirsk i wezmą w niej udział burmistrzowie i starostowie gmin polskich i czeskich, przez które ta linia będzie przebiegać. Będzie to kolejny krok na drodze dalszego rozwoju komunikacyjnego tych terenów.

- Podpisanie tego aktu jest bardzo ważne, bo jest to deklaracja obu stron chęci realizacji rewitalizacji linii kolejowej. Na przeszkodzie stoją oczywiście duże środki finansowe, ale biorąc pod uwagę aktywność Dolnego Śląska w odbudowie nieistniejących i zamkniętych linii kolejowych, należy mieć nadzieję, że i to przedsięwzięcie uda się zrealizować. Odbudowa linii po stronie czeskiej jest nieco trudniejsza bo o ile w Polsce linia jest własnością Województwa Dolnośląskiego więc Marszałek Województwa Dolnośląskiego będzie tą inwestycje przeprowadzał na własnym terenie, o tyle Czesi muszą porozumieć się z Kolejami Czeskimi by móc rozpocząć prace na ich terenie. Radni Rady Miejskiej Gminy Mirsk wraz z burmistrzem uznali, iż będą wspierać Województwo Dolnośląskie w realizacji tego zadania, jeżeli będzie taka potrzeba, również finansowo na miarę naszych możliwości - informuje Urząd Miasta i Gminy w Mirsku.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.