Marszałek Cezary Przybylski rozmawiał dzisiaj z Premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem o bieżącej sytuacji na dolnośląsko-saksońskim pograniczu. W spotkaniu wziął udział również Pełnomocnik Marszałka ds. kontaktów zagranicznych Krzysztof Bramorski. 

Marszałek Cezary Przybylski zaproponował wspólną weryfikację możliwości usprawnienia procedur granicznych dla mieszkańców Dolnego Śląska, którzy na co dzień pracują i uczą się po stronie saksońskiej. Premier Kretschmer przedstawił sytuację i powody wprowadzenia tymczasowych kontroli, przekazując dane nt. zmniejszenia nielegalnej migracji na teren Saksonii. -  Rozumiemy, że decyzja strony niemieckiej ma swoje uzasadnienie, widzimy jednak okresowe powstawanie kolejek na granicy, co utrudnia mały ruch przygraniczny oraz dezorganizuje życie na tym obszarze. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby ta sytuacja nie pociągała za sobą negatywnych skutków gospodarczych i społecznych. Ma to szczególne znaczenie w zbliżającym się okresie przedświątecznym, w którym ruch podróżnych na granicy polsko – niemieckiej jest zawsze znacznie intensywniejszy – mówi marszałek Cezary Przybylski. 

Premier Kretschmer przekazał, że wprowadzone kontrole graniczne przynoszą spodziewane efekty, jednocześnie zgodził się, że istnieje przestrzeń do usprawnień. - Te kontrole są działaniami nadzwyczajnymi, ponieważ strefa Schengen obecnie nie funkcjonuje. Musimy zrobić wszystko, aby granice zewnętrzne UE były właściwie strzeżone. W interesie Saksonii jest, aby ruch graniczny odbywał się bez przeszkód i będzie wspólnie z polską stroną rozmawiała o organizacyjnych ulepszeniach tego procesu – powiedział Michael Kretschmer.

W wyniku spotkania zidentyfikowano możliwe kluczowe obszary usprawnień, dzięki którym możliwe stanie się przyspieszenie procedur granicznych przy jednoczesnym poszanowaniu interesów obu stron. - Podobnie jak podczas pandemii covid-19, działamy wspólnie z naszymi saksońskimi partnerami, aby wypracować i wdrożyć odpowiednie usprawnienia na granicy. Nie możemy sobie pozwolić, aby powtórzyła się sytuacja z czasów lockdownu – powiedział marszałek Cezary Przybylski po spotkaniu.

Źródło: UMWD

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.