Radni pochylą się nad uchwałą w sprawie bogatyńskich pomników przyrody. Mamy ich... 3, słownie: trzy.

Już nieistniejąca sosna Jeffreya rosnąca niegdyś w parku Preibischa, fot. archiwum bogatynia.info.pl

Na terenie Gminy Bogatynia znajdują się 2 pomniki przyrody ożywionej (w tym drzewo i grupa dwóch drzew) oraz pomnik przyrody nieożywionej- skamieniały pień drzewa iglastego rodzaju Taxodioxylon gypsaceum. Niniejsze formy ochrony przyrody istnieją i zostały ustanowione Rozporządzeniem nr 4/91 Wojewody Jeleniogórskiego z dnia 10 maja 1991 r. w sprawie uznania za pomniki przyrody obiektów znajdujących się na terenie dawnego województwa jeleniogórskiego. Zgodnie z nową ustawą z 2009 r. kompetencje w zakresie pomników przyrody, użytków ekologicznych, zespołów przyrodniczo - krajobrazowych i stanowisk dokumentacyjnych zostały przekazane miejscowo właściwym radom gmin.

Nadzór nad tymi formami ochrony przyrody, sprawują wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast. Jednocześnie akty prawa miejscowego w sprawie ww. form ochrony przyrody wydane przed dniem 1 sierpnia 2012 r. zachowują swój status prawny do czasu wejścia w życie uchwal miejscowo właściwych rad gmin, aktualizujących dane form ochrony przyrody. W związku z powyższymi zmianami w ustawie kompetencyjnej, zachodzi konieczność podjęcia przez Rade Miejską w Bogatyni powyższej uchwały, która  to dostosowuje sytuację ww. form ochrony przyrody do obecnego stanu prawnego - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

5 lat temu 23 nowe pomniki przyrody miały powstać w Bogatyni. Trud lokalnych miłośników przyrody miała usankcjonować Rada Miejska. Wnioski trafiły do magistratu. Być może jest okazja wrócić do tematu powiększenia listy. 

- Jakiś czas szukaliśmy ciekawych drzew w gminie Bogatynia, projekt się przeciągał, jednak w tym roku dobrnęliśmy do końca. We wrześniu 2018 oddaliśmy do UMiG w Bogatyni 23 karty z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia pomników przyrody w Gminie. W projekcie oprócz członków TMZB, i lidera Marzeny Szkudlarek brała udział również młodzież z LO i ZSG w Bogatyni - informowało wówczas Towarzystwo Miłośników Ziemi Bogatyńskiej (o inicjatywie pisaliśmy wielokrotnie). 

- Wytypowane przez nas drzewa i aleje jako pomniki przyrody są skupiskami o szczególnej wartości przyrodniczej lub krajobrazowej odznaczające się jednocześnie indywidualnymi cechami wyróżniającymi je wśród innych otaczających drzew. Wyznaczone drzewa, zabezpieczone jako pomniki przyrody stanowić będą lokalną atrakcję turystyczną. Nasycenie krajobrazu takimi obiektami przekłada się na postrzeganie Gminy jako atrakcyjnej krajobrazowo i cennej przyrodniczo. Podjęta uchwała Rady Gminy ustanawiająca pomniki przyrody będzie potwierdzeniem troski władz o środowisko i jego ochronę - informowało TMZB.

Wśród drzew typowanych na pomniki 5 lat temu znalazła się m.in. lipa drobnolistna z Krzewiny, topola biła rosnąca przy kościele w Kopaczowie, dąb szypułkowy z Wigancic i jego kolega z ulicy Listopadowej w Bogatyni. Wytypowanych drzew, kandydatów na pomnik jest 23. 

Na ten temat pisaliśmy:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.