Wpływ nielegalnego składowiska odpadów Revita na bezpieczeństwo zdrowia i życia mieszkańców Bogatyni.

Revita, rok 2021, fot. czytelnik

Komisja ds. obywatelskich i rozwoju Rady Miejskiej podjęła temat ochrony zdrowia i życia mieszkańców przed oddziaływaniem negatywnych skutków zgromadzonych odpadów na nielegalnym składowisku Revita.

Przedmiotem zainteresowania członków komisji było pozyskanie informacji na temat roli, zadań i efektów w działaniach służb, organizacji oraz instytucji państwa i samorządu w zakresie interwencji ograniczających zagrożenia.

Radni zajęli się także oceną prowadzonej współpracy w zakresie wymiany informacji na temat interwencji PSP Sanepidu, Wydziałów Ochrony Środowiska (UMiG, Powiat, Województwo), Policji, Straży Miejskiej.

Podjęto również temat sposobu zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem się szkodliwych czynników toksycznych z miejsca składowiska do gruntu, wody i powietrza.

Radni interesowali się także zabezpieczeniem terenu składowiska przed dostępem osób niepożądanych. Oznakowanie tablicami informacyjnymi oraz tablicami ostrzegawczymi a także innymi systemami chroniącymi przed potencjalnymi niebezpieczeństwami.

Temat komisji było również wypracowanie wstępnych wniosków dla poprawy aktualnego stanu rzeczy; natychmiastowego zabezpieczenia obiektu jako miejsca emanacji zagrożeń; uruchomienia systemu informacyjnego do społeczeństwa, które ma prawo nie tylko wiedzieć o istniejących zagrożeniach ale przede wszystkim powinno być przed tymi zjawiskami ostrzegane; podjęcie skutecznych działań w celu usunięcia zalegających na składowisku odpadów i nieczystości.

Z uwagi na zakres przedsięwzięcia i rozmiar zagrożeń, przygotowanie wystąpienia do rządu o objęcie tego zadania specjalnym pakietem ochronnym likwidacji istniejącego zagrożenia (40 tys. ton odpadów wg danych Wydz. Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej). Możliwości samorządów do realizacji zadania o tak dużym i ważnym społecznie zadaniu są ograniczone. Państwo posiada wszelkie możliwości prawne i organizacyjne przez nadzór nad podległymi służbami.

Komisja nie podejmuje tematu procedur, przyczyn, decyzji i odpowiedzialności lokalizacji posadowienia Revity – jako składowiska niebezpiecznych odpadów właśnie w tym miejscu i tamtym czasie. To zadanie należy do państwa, podległej mu prokuratury i służb, które posiadają gromadzoną od 2014 roku bogatą dokumentację.

Po omówieniu powyższych zagadnień członkowie komisji wraz z Dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatu Zgorzeleckiego oraz Komendantem Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej udali się na teren lokalizacji składowiska odpadów gdzie stwierdzono brak znaków czy tablic informacyjno-ostrzegawczych przed wejściem na teren obiektu, brak bramy i jakichkolwiek zabezpieczeń przed wjazdem na powyższy obiekt, częściowy brak ogrodzenia, tworzenie się na centralnym placu dodatkowych i niepożądanych składowisk odpadów komunalnych, wypaczone i grożące upadkiem żelbetonowe płyty budynków grożące zawaleniem spowodowane rabunkiem przez osoby postronne metalowych elementów konstrukcji. Powyższy fakt świadczy o tym, że istnieje powszechny i niczym nieograniczony dostęp do strefy zagrożenia (kradzieże, nielegalne wysypywanie śmieci demontaż urządzeń a także nieprzewidywane wizyty dzieci i młodzieży jako ewentualne atrakcje).

Przewodniczący komisji udzielił głosu Pani Monice Żądeł, Naczelnikowi Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, która przedstawiła stan obecny wysypiska odpadów Revita. Głos zabrała również Pani Małgorzata Michalska, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatu Zgorzeleckiego, która poinformowała, że będą podjęte kroki w kierunku założenia sprawy sądowej aby to sąd określił kompetencje do rozwiązania sprawy. Głos zabrał również Pan Artur Czułajewski, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, który przedstawił informacje na temat ilości przeprowadzonych akcji na terenie Revity.

Komisja wniosła o wystąpienie do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o przedstawienie informacji dotyczącej polityki, prowadzonych działań i planowanych dalszych kroków i decyzji w sprawie wysypiska odpadów Revita. Komisja wnosi również o przekazanie Radzie Miejskiej kompletnych informacji na temat aktualnego stanu wysypiska odpadów Revita w zakresie bezpieczeństwa, przeprowadzonych kontroli, ocen dotyczących badania wody, powietrza, gleby bezpośrednio na obiekcie jak i w jego obrębie. Przewodniczący poprosił Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatu Zgorzeleckiego oraz Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni o przygotowanie pisemnej, chronologicznej informacji na temat prowadzonych postępowań i ich efektów. Komisja wnosi do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bogatyni o zorganizowanie w trybie pilnym sesji tematycznej poświęconej zagrożeń dla zdrowia i życia mieszkańców Bogatyni z tytułu nielegalnego składowiska odpadów Revita a także innych dzikich wysypisk podczas której Rada Miejska powinna przyjąć w tej sprawie rezolucję skierowaną do Rządu RP.

Na podstawie wstępnego rozpoznania obiegu dokumentów bardzo niepokojącym jest fakt, że ostatnie badania i przeprowadzone kontrole z wnioskami dotyczącymi Revity a będące w posiadaniu Wydziału Ochrony środowiska i Gospodarki Komunalnej datowane są na rok 2015 i 2019. Trudno więc pozytywnie ocenić zainteresowanie i skuteczność działania odpowiedzialnych za ten stan rzeczy organów.

Ponadto z uwagi na opisywany wcześniej przez kierownictwo BWiO S.A. stan sieci magistrali wodociągowej w rejonie posadowienia Revity a także duże prawdopodobieństwo odcieków z możliwością przedostania się toksyn do wody użytkowej komisja wnosi do Burmistrza o spowodowanie sporządzenia stosownych informacji w powyższym temacie przez BWiO.

W trakcie posiedzenia podjęto informację, że w dniu 11 sierpnia 2023 r. WIOŚiGW delegatura w Jeleniej Górze przeprowadzi kontrolę składowiska odpadów Revita. Powyższe jest wynikiem monitów obywatelskich mieszkańców Bogatyni, po zdarzeniach zaistniałych w Polsce (pożary, emisja skażeń), a także rozmów Przewodniczącego komisji przed posiedzeniem w dniu 10 sierpnia 2023 r.

Zdjęcia czytelnika z 2021 roku:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.