Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Zgorzelcu zatrzymali kolejnych czterech cudzoziemców, którzy zamierzali niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Przewoził ich Ukrainiec, którego zatrzymano za pomoc w tym procederze. 

W czwartek (25 maja) funkcjonariusze SG z placówki w Zgorzelcu realizując zadania służbowe na terenie powiatu zgorzeleckiego na jednej z dróg prowadzących do granicy z Niemcami zatrzymali do kontroli drogowej osobowego volkswagena na litewskich tablicach rejestracyjnych. Kierowcą pojazdu był 40-letni obywatel Ukrainy, który przewoził czterech Syryjczyków.

Przeprowadzone wobec Syryjczyków sprawdzenia wykazały, że przebywają na terenie naszego kraju bez ważnych wiz lub innych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Z oświadczeń cudzoziemców wynikało, że po dowiezieniu do polsko-niemieckiej granicy, kierowca pojazdu miał ich doprowadzić do linii granicy i obserwować przejście do Niemiec. Syryjczyków zatrzymano za przekroczenie granicy wbrew przepisom oraz wszczęto postępowania administracyjne o zobowiązaniu do powrotu. Po zdeponowaniu paszportów, na wszystkich cudzoziemcach ciążyć teraz będzie obowiązek zgłaszania się do siedziby Placówki SG w Zgorzelcu w ustalonych terminach.

Kierowcę pojazdu zatrzymano za pomocnictwo w przekroczeniu wbrew przepisom granicy z Polski do Niemiec przez grupę czterech Syryjczyków. Cudzoziemiec usłyszał zarzuty, przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał karze 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata. Dodatkowo zasądzono przepadek korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa. Niezależnie od tego, Komendant Placówki SG w Zgorzelcu wszczął wobec obywatela Ukrainy postępowanie o zobowiązaniu do powrotu.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Źródło: NoOSG

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.