Podczas wczorajszej służby policjanci z powiatu zgorzeleckiego zatrzymali pięciu kierujących, którzy prowadzili pojazdy posiadając sądowe zakazy i jednego, który wsiadł za kierownicą pomimo cofniętych decyzją starosty uprawnień. Jeden z nich dodatkowo był poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości celem odbycia kary więzienia. Teraz wszyscy za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed sądem.

Na zdjęciu kodeks karny i kajdanki, for. KPP w Zgorzelcu 

Minionej doby na teranie powiatu zgorzeleckiego funkcjonariusze zatrzymali pięciu kierujących, którzy posiadali sądowy zakaz kierowania pojazdami i jednego który miał cofnięte decyzją starosty uprawnienia. Mężczyźni w wieku od 32 do 40 lat wsiadając za kierownice swoich samochodów popełnili kolejne przestępstwo.

Jeden z nich, 32-latek posiadał aż siedem takich zakazów i dodatkowo był poszukiwany celem odbycia 10 miesięcy więzienia. Najstarszy oprócz zarzutów za kierowanie wbrew sądowemu zakazowi i pomimo cofniętych uprawnień, usłyszał zarzut za kradzieże mienia.

Sąd orzeka zakaz kierowania pojazdami, gdy osoba prowadząca pojazd dopuszcza się przestępstwa bądź wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, np. prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości albo w stanie po użyciu alkoholu. Złamanie tego zakazu jest przestępstwem za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd orzeka również obligatoryjnie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku nawet do lat 15.

Prowadzenie pojazdu po odebraniu prawa jazdy przez starostę również jest przestępstwem opisanym w art. 180 a Kodeksu karnego. Za ten czyn grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Teraz wszyscy zatrzymani kierujący za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed sądem.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.