Na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne 3 osoby w śledztwie dotyczącym usiłowania wymuszenia rozbójniczego kwoty 2 milionów złotych. Jeden z zatrzymanych został doprowadzony z Aresztu Śledczego.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty i trafili do aresztu

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił trzem zatrzymanym osobom oraz doprowadzonemu z AŚ zarzuty usiłowania wymuszenia rozbójniczego kwoty 2 milionów złotych i gwałtownego zamachu na życie, zdrowie oraz mienie pokrzywdzonych kwalifikowane z art. 13 § 1 kk w z. z art. 282 kk. Podejrzani byli wykonawcami zleceń dotyczących pobicia, podpaleń czy podłożenia środków pirotechnicznych, a także innych form zastraszania.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, grożącą podejrzanym surową karę oraz groźbę popełnienia ponownie przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec trzech podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację oraz stanowisko prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.   

Brutalne działania sprawców

W toku postępowania prokurator ustalił, że w okresie od maja do sierpnia 2022 r. Łukasz Z. wspólnie z innymi sprawcami chciał zmusił pokrzywdzonych do oddania kwoty 2 milionów złotych. Pieniądze te stanowiły korzyść majątkową jaką Łukasz Z. osiągnął z popełniania głównie przestępstw przeciwko mieniu. Działania zmierzające do uzyskania kwoty 2 milionów złotych polegały m.in. na brutalnym pobiciu pokrzywdzonego, zniszczeniu przy użyciu środka pirotechnicznego obiektów gospodarczych pokrzywdzonych, prowadzeniu pościgu za pokrzywdzonym w celu pozbawienia go wolności, zniszczeniu poprzez podpalenie samochodu marki Audi A6, wdarciu się na teren posesji pokrzywdzonych z kijami bejsbolowymi i kanistrem, kierowaniu gróźb pozbawienia życia, jak również uporczywemu nękaniu pokrzywdzonej poprzez jej śledzenie i wysłanie wiadomości telefonicznych o złośliwej treści.

Łukasz Z. został już oskarżony

Już w listopadzie ubiegłego roku prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu Rejonowego w Zgorzelcu akt oskarżenia przeciwko Łukaszowi Z. będącemu sprawcą kierowniczym wymuszeń rozbójniczych. Oprócz Łukasza Z. aktem oskarżenia objęto również dwie inne osoby, którym prokurator zarzucił popełnienie szeregu przestępstw przeciwko zdrowiu oraz mieniu popełnionych z wykorzystaniem środków pirotechnicznych, a także różnych brutalnych i uciążliwych form oddziaływania na pokrzywdzonych. W stosunku do dwóch najbardziej agresywnych sprawców jeszcze w toku śledztwa na wniosek prokuratora sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Jednocześnie prokurator dokonał zabezpieczenia mienia oskarżonych o wartości ok. 300 tysięcy złotych. 

Źródło: DP PK/gov.pl

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.