Pieśń została wpisana do bogatyńskiego statutu równo 10 lat temu.

"Hymn Miasta i Gminy Bogatynia" ustanowiono 24 stycznia 2013 roku (pisaliśmy o tym w artykule Bogatynia ma nowy hymn i "zmienioną" Radę). Hymn powstał pod patronatem ówczesnego Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia Andrzeja Grzmielewicza. Pieśń wykonali: Marta Kołodziejczyk, Katarzyna Harabin-Żesławska, Waldemar Pasternak. Muzykę do hymnu napisał Sławomir Kosiorek, a słowa Filip Chojcan. Oficjalne wykonani zaaranżował Piotr Świętoniowski, a kierownictwem muzycznym i realizacją dźwięku zajął się Krzysztof Żesławski. Producentem jest Agencja Muzyczna KRAMER s.c. (www.kramer.pl).

Pieśń jeszcze nie jako hymn funkcjonowała od około 2008 roku i prezentowana była w Telewizji Polskiej  podczas wizyty programu śniadaniowego "Kawa czy Herbata?" w maju 2010 r.  (pisaliśmy o tym m.in. w artykule Bogatynia będzie miała oficjalny hymn). Według oficjalnych zapisów statutowych Bogatyni hymn wykonuje się lub odtwarza publicznie w szczególności w czasie uroczystości gminnych i regionalnych. Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu gminy obowiązuje zachowanie powagi, a osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w pozycji wyrażającej szacunek. Używanie hymnu nie może być sprzeczne z prawem i porządkiem publicznym, godzić w dobre obyczaje, prestiż i interes Gminy.

Przy okazji warto przypomnieć, że w tym roku minie 54 rocznica bogatyńskiego herbu. 10 września 1969 Bogatyni nadano herb miasta wyłoniony w konkursie z 13 propozycji. Doczekaliśmy się również flagi (herb na niebiesko - biało - niebieskim tle). Radni wybrali ją z 6 propozycji zaproponowanych przez burmistrza Andrzeja Grzmielewicza.

Hymn Miasta i Gminy Bogatynia

Tam gdzie Polski jest początek
Gdzie węgla ziemia chowa w bród
Gdzie granice trzy się łączą
Stoi nasz piastowski gród
Tu łużyckie są korzenie
W ziemi oraz w każdym z nas
Rozsławiajmy Bogatynię
Teraz nadszedł na to czas

Ref.
Nasz praojciec Rychło zwany
Wiedział, gdzie sercu spokój dać
Gdzie górnik może kopać
A rolnik może siać
Skąd energia mknie do ludzi
Gdzie chcę zasnąć i się budzić

Bogatynia to są ludzie
Którzy w znoju cały rok
Swoim dzieciom i prawnukom
Dedykują każdy krok
Tu łużyckie są korzenie
W ziemi oraz w każdym z nas
Rozsławiajmy Bogatynię
Teraz nadszedł na to czas

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.