Częścią umowy międzynarodowej podpisanej w ubiegłym roku między Czechami a Polską były regularne pomiary stężeń cząstek pyłu PM10 w dziesięciu wybranych punktach w pobliżu kopalni Turów na terenie Polski. Z pomiarów wynika, że ​​wartości nie przekroczyły limitów określonych przepisami.

„W ramach pomiaru monitorowano średnie dobowe stężenia cząstek pyłu PM10, przy czym w każdym punkcie 24-godzinny pomiar wykonywano wielokrotnie przez 2 kolejne dni. Cały pomiar odbył się w poszczególnych punktach kolejno od 23 maja do 12 czerwca 2022 r. Zgodnie z wynikami pomiaru średnie dobowe stężenie cząstek pyłu PM10 w okolicach kopalni Turów w momencie pomiaru mieściło się w przedziale ok. 9-43 μg/m3 i tym samym w monitorowanym okresie nie została przekroczona ustawowa wartość dziennego limitu imisji 50 μg/m3 - powiedział Václav Židek, członek regionalnej rady ds. środowiska i departament rolnictwa.

Informacje o wpływie kopalni Turów na jakość powietrza w Czechach zostaną również poszerzone o dane z nowej stacji pomiarowej, która rozpoczęła działalność w grudniu ubiegłego roku. Polska uruchomiła również dwie nowe stacje pomiarowe, które będą monitorować oddziaływanie kopalni Turów po polskiej stronie, zgodnie z zawartą umową międzyrządową. Są to stacje Działozsyn2 i Jasna Góra. (Więcej informacji tutaj: https://www.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/locality/pollution_locality/active_region_2846_CZ.html). Dane z tych stacji pomiarowych powinny już spełniać wymogi prawodawstwa europejskiego, a zatem stacje pomiarowe powinny dostarczać użytecznych i dokładniejszych informacji.

Wyniki pomiarów za rok 2022 znajdują się w załącznikach.

Źródło, foto: Liberecki Kraj

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.