- tekst sponsorowany -

Noszenie okularów jest najbardziej popularną metodą korekcji wad wzroku. Szkła okularowe o prawidłowo dobranych parametrach pomagają ostro widzieć osobom z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem. Wynalazkiem, który zrewolucjonizował dziedzinę korekcji wzroku u osób po 40. roku życia, są modele progresywne, zapewniające pełne dostosowanie wzroku do odległości patrzenia. Oprawki korekcyjne najczęściej kupujemy w salonie optycznym. Aby optyk wiedział, jakie okulary ma dla nas wykonać, potrzebuje pisemnego zlecenia w postaci recepty. Wygląda ona zupełnie inaczej niż recepta na lekarstwa, dlatego jej właściwe odczytanie i zrozumienie może przysporzyć laikowi nieco problemów. Oto kilka wskazówek, jak czytać receptę na okulary.

Kto może wystawić receptę na okulary?

Aby mieć pewność, że twoje szkła zostaną idealnie dopasowane, powinieneś umówić się na wizytę u dyplomowanego optometrysty . Jest to specjalista zajmujący się profilaktyką i higieną narządu wzroku, szczegółowymi pomiarami refrakcji oraz kompleksową korekcją wad wzroku przy użyciu okularów lub soczewek kontaktowych. Optometrysta zbada twój wzrok i określi, jaki rodzaj korekcji będzie w twoim przypadku najbardziej wskazany. Jeśli specjalista uzna, że twoja wada wymaga noszenia okularów, wypisze ci receptę. Będziesz mógł zrealizować ją w dowolnym salonie optycznym (zarówno stacjonarnym, jak i online). Zlecenie na okulary może wystawić też lekarz okulista. Jeśli potrzebujesz konsultacji nie tylko w zakresie zaburzeń widzenia, lecz także w związku z innymi niepokojącymi objawami, wskazana będzie wizyta u lekarza zajmującego się leczeniem chorób oczu. Należy się do niego zgłosić w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia schorzenia oczu lub urazu.

Oznaczenia na recepcie okularowej

Jeśli otrzymałeś receptę na okulary po raz pierwszy, jej odczytanie może wydawać ci się trochę skomplikowane. Nie martw się jednak, że się na tym nie znasz – większość osób miewa podobne problemy. Jak czytać receptę na okulary aby się w tym nie pogubić?  Jak pewnie zauważyłeś, na dokumencie znajdują się różne oznaczenia. Część z nich odnosi się do twojej wady, a część określa parametry przepisanych ci szkieł okularowych. Podstawowe oznaczenia to dal i bliż (kolumna pionowa po lewej stronie). W górnej części recepty zapisane są: sfera, cylinder, oś i odległość źrenic. Skróty OL i OP oznaczają odpowiednio oko lewe i oko prawe. Jeśli będziesz miał problem z odszyfrowaniem zapisków, możesz zwrócić się o pomoc do swojego okulisty lub optometrysty.

Różnice między wadą wzroku plus a minus

Pamiętaj, że o tym, czy będziesz nosił okulary plusy czy minusy, decyduje specjalista. W związku z tym, że oprawki korekcyjne to wyrób medyczny, ich dopasowaniem powinna zająć się osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Jedną z najczęściej występujących wad wzroku jest miopia, czyli krótkowzroczność. Jeśli masz problem z dostrzeżeniem przedmiotów znajdujących się w dalszej odległości, optometrysta (ewentualnie: okulista) zapewne przepisze ci okulary minusy. Często spotykaną wadą jest także dalekowzroczność (hyperopia), w przypadku której problem jest dokładnie odwrotny niż przy miopii: widzisz niewyraźnie obiekty w pobliżu, a te oddalone dostrzegasz dużo lepiej. Wówczas zapewne dostaniesz receptę na okulary z soczewkami oznaczonymi jako plus. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wadami wzroku plus i minus znajdują się w tym artykule: https://www.wokularach.pl/blog/okulary-minusy-czy-plusy-skad-wiedziec-co-kupic.

Jak długo trwa ważność recepty na okulary?

Pamiętaj, że recepta na okulary ma określoną ważność – przeczytasz o tym na przykład na tej stronie: https://www.wokularach.pl/blog/recepta-na-okulary-waznosc. Zlecenie jest ważne w terminie 30 dni od dnia wystawienia – po tej dacie nie będzie można go już zrealizować. Taka zasada pozwala zmobilizować pacjenta do jak najszybszego zakupu przepisanych mu szkieł i oprawek korekcyjnych. Jak wspomnieliśmy, okulary korekcyjne możesz zamówić u dowolnego optyka. Warto jednak podkreślić, że ceny niektórych modeli mogą być dużo wyższe stacjonarnie niż online. Dlatego jeśli nie chcesz przepłacać warto złożyć zamówienie w internetowym salonie optycznym, np. wOkularach.pl. Sklep ten jest znany z dobrej jakości, fachowego wykonania i rozsądnych cen. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się też w sytuacji, gdy będziesz potrzebował zrealizować swoją receptę na okulary natychmiast, a nie będziesz mógł podjechać do tradycyjnego salonu.

- tekst sponsorowany -
Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.