Wczoraj zgorzeleccy policjanci wyeliminowali kolejnych drogowych przestępców. 4 prowadziło pojazdy pomimo sądowych zakazów, 3 z nich dodatkowo miało cofnięte uprawnienia, a 1 uciekał przed policjantami. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali 2 kierujących w stanie nietrzeźwości. Wszyscy odpowiedzą teraz za popełnione przestępstwa przed sądem. Grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

 

Zgorzeleccy policjanci codziennie eliminują z ruchu kierowców, którzy swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie zarówno dla siebie jak i innych uczestników dróg.

Minionej doby policjanci z Komisariatu Policji w Bogatyni podczas służby na terenie gminy Bogatynia zauważyli pojazd marki renault, którym poruszał się znany im z wcześniejszych czynności 27-latek. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej włączając sygnały świetlne i dźwiękowe. Mężczyzna jednak przyspieszył i zaczął uciekać. Po kilku minutach uszkodził pojazd, który zaczął się palić.
Policjanci zatrzymali 27-latka, który jak się okazało po sprawdzeniu w policyjnych systemach, posiada sądowy zakaz kierowania pojazdami.

Tego samego dnia policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zgorzeleckiej komendy zatrzymali na ulicach miasta 1 kobietę oraz 3 mężczyzn, którzy prowadzili swoje pojazdy posiadając sądowe zakazy kierowania pojazdami oraz mając cofnięte uprawnienia do kierowania przez starostę.

Kolejni drogowi przestępcy zostali zatrzymani przez policjantów z Ruchu Drogowego oraz Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zgorzeleckiej komendy. Tym razem nieodpowiedzialni kierowcy kierowali swoimi pojazdami będąc w stanie nietrzeźwości.

Przypominamy, że w przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu do kierowania pojazdami sprawca odpowiada za przestępstwo i może trafić do więzienia nawet na 5 lat i otrzymać dodatkowo karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Oprócz tego sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Oprócz powyższego, sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.

Ponadto, w przypadku zawieszenia wykonania orzeczonej kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności, istnieje również możliwość orzeczenia środka karnego przewidzianego w art. 44 § 2 k.k., tj. przepadku pojazdu jako narzędzia służącego do popełnienia przestępstwa.

Prowadzący postępowanie mają również możliwość dokonać zabezpieczenia samochodu, którym porusza się sprawca, na poczet grożących mu majątkowych środków karnych art. 46§1 k.k., art. 47 § 3 k.k. i ewentualnie art. 44 § 2 k.k.

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej również jest przestępstwem, za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.