fot. Baranowski JanuszW piękny poranek w dniu 22.02.2014 grupa z BOG-TUR wybrała się do Chrastawy. Wycieczkę rozpoczęliśmy spod LO, następnie przez Markocice, Curia Vitkow, Ruzek i Chrastavę

Chrastava to 6-tysięczne przemysłowe miasteczko Republiki Czeskiej. Leży na wysokości 270 – 350 m. n.p.m. Od północnego wschodu, aż po południowy wschód otoczona jest Górami Izerskimi, od zachodu na południe Jestedsky Grzbiet, a od północy zachodniej ok. 19 km od Chrastavy Górami Łużyckimi.

Pierwsza wzmianka o Chrastawie znajduje się w księdze o płaceniu dziesięciny z 1352 roku. Pierwotna nazwa to Cratzania. Założyli ją plemiona Milliczan, a zaludnili górnicy z niemieckiego miasta Pirna. Do XVII wieku wydobywano miedź, cynę ołów, srebro i inne metale. Kiedy wydobycie rud sięgnął kryzys, ludność szukała innego rodzaju źródeł utrzymania. Pojawiły się różnego rodzaju warsztaty tekstylne. W czasie II wojny światowej Chrastawa była częścią III Rzeszy.

Fabryki tkackie zmieniono na fabryki broni gdzie pracowały więźniarki z pobliskiego kobiecego obozu koncentracyjnego. W dniu 9 maja została wyzwolona przez Rosjan i nie została zniszczona przez wojnę.

Chrastawa to zabytkowe miasto. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kościoła św. Wawrzyńca z XIV w. Jest to pseudogotycka budowla z oryginalną XVI wieczną wieżą kamienną. Następnie przeszliśmy przez metalowy most secesyjny na rzece Jerice aż do rynku. Wchodząc na rynek ukazał nam się przepiękny budynek w stylu empire z 1683 r. Jest to ratusz, gdzie obecnie mieści się Urząd Miasta. Ratusz był kilkakrotnie przebudowany, a jego aktualny wygląd jest z połowy XIX wieku. Obok ratusza znajduje się barokowy budynek z piękną fasadą barokową, w którym znajduje się Muzeum Miejskie Centrum Informacji, biblioteka i sala ślubów Urzędu Miasta.

Na środku rynku znajduje się barokowa fontanna z piaskowca z 1707 r., a o bok słup morowy z 1732 roku. Jest to barokowa rzeźba grupowa stworzona przez rzeźbiarzy z pracowni Matyasa Brauna. Wokół rynku znajdują się piękne zabytkowe kamienice, które objęte są ochroną konserwatora zabytków.

Po zwiedzeniu Muzeum Miejskiego poszliśmy wzdłuż rzeki Jerice do Domu Fuhricha, który jest najcenniejszym zabytkiem miasta Chrastavy. Jest to dom rodzinny najsłynniejszego malarza czeskiego Josefa Fuhricha znanego w całej Europie. Jest to dom z muru pruskiego zbudowany w roku 1802. W dzisiejszych czasach służy jako miejsce, w którym prezentowane jest życie i twórczość tego sławnego malarza jak i innych sławnych Chrastavian. Znajduje się tam również ruchoma szopka ludowa z 1800 roku.

W Chrastavie znajduje się jeszcze Muzeum Strażackie, które jest czynne od kwietnia do września, w którym znajduje min najstarszy wóz bojowy z 1778 r. oraz wiele innych zabytkowych eksponatów, niestety nie udało nam się ich obejrzeć dlatego wybierzemy się tu jeszcze raz najlepiej w dniach 6 – 8 czerwca bo wtedy odbędą się dni Chrastavy, na które wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy. W tych dniach będą otwarte wszystkie muzea, a wstęp będzie bezpłatny. Oprócz tego będą pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej z wykorzystaniem eksponatów z Muzeum Straży. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Bogatyni z postanowieniem powrotu do Chrastavy.

Relację spisała Zdzisia Kluczyk

Zdjęcia zrobił Janusz Baranowski

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.