W Bogatyni odbędzie się projekcja przedwojennej klasyki horroru niemego z muzyką na żywo. To właśnie z "Metropolis" pochodzi wizerunek jednego z bardziej znanych robotów na świecie. Równo rok temu odbył się podobny pokaz

Rok temu Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki FUTURA zrealizowało w Bogatyni nowatorski w naszym mieście pomysł wyświetlania filmu niemego z akompaniamentem zespołu  (vide Nosferatu na żywo w Bogatyni). Projekcji towarzyszyła muzyka zespołu Czerwie skomponowana specjalnie do filmu Nosferatu. Tym razem postawiono na klasykę niemieckiego horroru "Metropolis",  wpisanego na listę UNESCO Pamięć Świata. 16 kwietnia br. o godzinie 18.00 można będzie przenieść się do świata fantastyki widzianego oczyma lat dwudziestych ubiegłego wieku. Bilet w cenie 10 zł

Metropolis, plakat imprezyMetropolis (opis pochodzi z wikipedia.pl) to niemiecki ekspresjonistyczny film science fiction z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa. Scenariusz został napisany przez Fritza Langa i Theę von Harbou, której powieść Metropolis wydana w 1926 powstała głównie na potrzeby filmu. Monumentalne dzieło prezentuje dystopijną wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie kasty: wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów (rozum, mózg) oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu (ręce) mieszkających w podziemnych osiedlach.

Po premierze w Niemczech film wywołał wśród krytyków mieszane uczucia. Publika doceniała stronę wizualną, zwracając jednak uwagę na naiwną historię. Film nie odniósł dużego sukcesu, co w połączeniu z ogromnym budżetem (najdroższa niemiecka produkcja tamtych czasów) doprowadziło wytwórnię na skraj bankructwa. Krytyka oraz wymogi cenzury wymusiły na twórcach usunięcie około pół godziny materiału filmowego, głównie scen związanych z okultyzmem, oraz losami postaci pobocznych o mniejszym wpływie na fabułę. Oryginał filmu uległ zniszczeniu, zaś utracony materiał został odnaleziony dopiero 80 lat później w Buenos Aires, w bardzo złym stanie. Kopia została wykonana na taśmie 16 mm, mniejszej niż oryginalna, przez co zostały ucięte fragmenty obrazu po lewej i górnej stronie kadru. Wersja uzupełniona miała premierę 12 lutego 2010, w czasie trwania 60. edycji Berlinale.

Czerwie to według opisu samych muzyków niezależna małopolska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. W muzyce właśnie do wspomnianego filmu można znaleźć mieszankę kraut rocka, folku, etno, punka, muzyki elektronicznej, psychodelii, gotyku, new i cold wave, industrialu, awangardy, minimalu i muzyki eksperymentalnej doskonale oddającą atmosferę horroru.


Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.