W dniach od 20 do 25 maja 2025 roku w regionie Żytawy (Zittau) odbędzie się Nyski Festiwal Filmowy – festiwal filmowy trzech krajów (Niemiec, Polski i Czech), który zaprasza do przekroczenia granic i odkrywania kina w niezwykłych miejscach. Projekcje odbywać się będą m.in. w kinie "Traktor" w Sieniawce.

"Jarocin, po co nam wolność" - konkursowy pokaż filmu w sali Kina Traktor (wtedy jeszcze bez nazwy) rok 2017, fot. bogatynia.info.pl

Organizator festiwalu, KunstBauerKino e.V., zaprasza między innymi do niezwykłego kina "Traktor”, urządzonego w stodole w polskiej przygranicznej miejscowości Sieniawka, przy ul. Jerzego Popiełuszki 9. To miejsce z brukowaną podłogą i improwizowanymi ścianami, idealnie oddaje „skromny, ale kultowy charakter” festiwalu, który stawia na urok zamiast na przepych.

Program pokazów w Kinie Traktor obejmuje różnorodne filmy, prezentowane w ramach festiwalowych sekcji. Warto zwrócić uwagę na obecność gości festiwalu, którzy spotkają się z publicznością po projekcjach:

  • Piątek, 23 maja, godz. 19:00: Film konkursowy w kategorii dokumentalnej: „Listy z Wilczej”. Po projekcji odbędzie się spotkanie z gościem festiwalowym, Arjunem Talwarem.
  • Piątek, 23 maja, godz. 22:00: Blok filmów z sekcji 'Fokus: Crossing Borders' (Przekraczanie Granic). Zaprezentowane zostaną filmy: „Gdzie jest żelazna kurtyna?”, „Kronika 670 - Czerwone lasy”, „Królik po Berlińsku” oraz „Wojna słów, albo milczenie pełne szacunku”.
  • Sobota, 24 maja, godz. 19:00: Kolejny blok filmów z sekcji 'Fokus: Crossing Borders'. W programie: „myBorder’s JoyFence” i „Pogranicze - podróż”.
  • Sobota, 24 maja, godz. 22:00: Film z sekcji 'Polski Blues': „Dla waszego dobra”. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem, Ireneuszem Grzybem.

Festiwal, którego sercem jest konkurs filmów fabularnych z dziewięcioma produkcjami, prezentuje łącznie filmy w 18 miejscach, z czego sześć znajduje się w krajach sąsiadujących – w Polsce i Czechach.

Nowym miejscem pokazów po stronie czeskiej jest okazały dom kultury w miejscowości Česká Kamenice (Böhmisch Kamnitz), położonej około 30 kilometrów na południowy wschód od Seifhennersdorfu. Ten imponujący budynek z 1895 roku, niegdyś służący jako sala gimnastyczna, jest „przepiękny”, jak podkreśla Aleksandra Staszel z kierownictwa festiwalu. 

Jak zauważa Aleksandra Staszel, w tym roku, po ponad dwóch dekadach istnienia festiwalu, twórcy filmowi, zwłaszcza z Czech i Polski, szczególnie często koncentrują się na tematach wojny i kryzysów w Europie Wschodniej. Przykładem jest konkursowy film „Pod szarym niebem” białoruskiej reżyserki Mary Tamkovich, opowiadający o losach opozycyjnej dziennikarki na Białorusi. Inny interesujący dokument to czeski film „Szczęście i dobro dla wszystkich”, w którym reżyser Filip Remunda bada powody poparcia dla prezydenta Putina w Rosji.

Te i inne filmy – krótko-, średnio- i pełnometrażowe, a także dokumenty – będzie można zobaczyć w ramach Nyskiego Festiwalu Filmowego od 20 do 25 maja 2025 roku w regionie przygranicznym trzech krajów. Filmy biorą udział w różnych konkursach, walcząc o nagrody pieniężne. W festiwalowym jury zasiądzie między innymi Magdalena Kościańska z Bogatyni. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.