Okładka książki, fot. bogatynia.inf.pl
Krzysztof Grabaż Grabowski w autobiograficznej książce kilkakrotnie wymienia Bogatynię. Nasze miasto miało udział w jednym z punktów zwrotnych w karierze muzyka. To w drodze powrotnej z koncertu w Bogatyni powstała nazwa "STRACHY NA LACHY".
W październiku br. ukazała się książka zatytułowana "Gościu. Auto-Bio-Grabaż". Krzysztof Grabaż Grabowski - lider, wokalista, autor tekstów i kompozycji zespołów "PIDŻAMA PORNO" i "STRACHY NA LACHY". Publikacja powstała na podstawie rozmów Grabaża z Krzysztofem Gajdą - literaturoznawcą Uniwersytetu Adama Mickiewicza i autorem książek m.in. o Janie Krzysztofie Kelusie i Jacku Kaczmarskim.

Dość pokaźnej objętości tom (ponad 550 stron) opowiada o historii artysty oraz jego pracy muzycznej i literackiej. Znajdziemy tam również szczegółowe opisy płyt poszczególnych zespołów i  relacje z powstawania ważniejszych piosenek. Tłem przewodnim jest jednak dążenie do spełnienia własnych pragnień i ideałów.

Krzysztof Grabaż Grabowski ze swoimi formacjami kilkukrotnie występował w naszym mieście. Po raz pierwszy zagrał na inauguracji Festiwalu Działań Muzycznych w 1999 roku. Później były koncerty klubowe w legendarnym (i nieistniejącym już) barze u Joli i Waldka przy ulicy Zamoyskiego (Grabaż pomylił imię pisząc o Zbyszku zamiast Waldku). Muzyk wspomina o tych "bogatyńskich" wydarzeniach w biografii. To właśnie podczas powrotu z jednego z takich koncertów narodziła się nazwa "STRACHY NA LACHY". "Wracając z Bogatyni, zaczęliśmy zastanawiać się nad nazwą, która zastąpi KOGOŚ TAM JESZCZE" - napisał Grabaż w książce. To właśnie w 2001 roku artysta wystąpił w Bogatyni pod nazwa GRABAŻ + KTOŚ TAM JESZCZE.

W "Gościu. Auto-Bio-Grabaż" odniesienia do naszego miasta pojawiają się cztery razy. W pozostałych przypadkach są to krótkie wzmianki na temat koncertów.

Zobacz jeden z najbardziej znanych utworów zespołu "STRACHY NA LACHY":

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.