Dzisiaj (23 maja) rozpoczyna się 20. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego. Otwarcie jubileuszowej edycji trójnarodowego festiwalu filmowego odbędzie się w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau.

Od godziny 19:00 zespół organizacyjny zaprezentuje program filmowy, jury i najważniejsze wydarzenia, wprowadzając gości w festiwalowy nastrój. Tegoroczną edycję otworzy film „Franky Five Star” Birgit Möller, surrealistyczna tragikomedia o poszukiwaniu samego siebie, w której z humorem i wyobraźnią ukazane zostaje przeciwstawianie się manii samooptymalizacji naszego społeczeństwa. Bezpośrednio po projekcji, w foyer teatru wystąpi DJ Ludmiła Pogodina, wprowadzając gości w muzyczny nastrój na festiwalowe dni. 

Do niedzieli w 23 miejscach w Niemczech, Polsce i Czechach – w tym w Großhennersdorf, Mittelherwigsdorf, Zittau, Görlitz, Löbau, Bautzen, Zgorzelcu, Varnsdorfie i Libercu – będzie można obejrzeć około 100 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, a także wziąć udział w dyskusjach filmowych i wydarzeniach towarzyszących. W konkursach na najlepszy film fabularny i najlepszy film dokumentalny festiwalu weźmie udział dziewięć produkcji, po trzy z każdego z trzech sąsiadujących krajów. W tym roku w konkursie filmów krótkometrażowych zaprezentowanych zostanie łącznie 34 filmów różnych gatunków – od fabularnych i dokumentalnych po animowane i eksperymentalne. W cyklu „Regionalia” znalazły się filmy twórców i twórczyń regionalnych oraz filmy poświęcone życiu w regionie lub tematyce serbołużyckiej. W trzech cyklach krajowych zaprezentowane zostaną aktualne filmy z Niemiec, Polski i Czech. W Centrum Panorama w Varnsdorfie wyświetlane będą klasyki filmowe w formacie 70 mm. Dwa specjalne filmy pokazane zostaną także w ramach cyklu dla najmłodszych.

Tematyczny cykl pn. „Post Sovjet Union“ 20. Nyskiego Festiwalu Filmowego poświęcony jest społecznemu i politycznemu dziedzictwu byłego Związku Radzieckiego. Filmy z tego cyklu odzwierciedlają najróżniejsze aspekty życia, od politycznego, przez ekonomiczny, aż do społecznego. Ukazane zostają w nich zarówno debaty intelektualne, jak i konkretne warunki życia codziennego. Geopolityczny zasięg tego niegdyś największego na świecie państwa terytorialnego spina tematycznie cały kalejdoskop wielogłosowej, kinowej narracji. Uzupełnieniem cyklu będzie wystawa „Postsowieckie życie” Federalnej Fundacji ds. Badań nad Komunistyczną Dyktaturą w Niemczech Wschodnich, którą będzie można obejrzeć w Großhennersdorf. 

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 27 maja w Kühlhaus w Görlitz. Nyskie Ryby, statuetki festiwalu zostaną przyznane m.in. dla najlepszych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, najlepszej kreacji aktorskiej, najlepszego scenariusza i scenografii. Na zakończenie w Kühlhaus odbędzie się plenerowy koncert rosyjskiego zespołu Pussy Riot. 

Pełny program, bilety na filmy i wydarzenia, a także najnowsze informacje na temat Nyskiego Festiwalu Filmowego są dostępne online na stronie www.neissefilmfestival.net/pl

Żywa Europa na styku trzech granic nad Nysą

Corocznie w maju, od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy prezentuje na styku trzech granic Polski, Czech i Niemiec aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. To, co wyróżnia festiwal to jego wszechstronny i trójnarodowy charakter. Międzynarodowe pokazy filmowe odbywają się w blisko dwudziestu różnych miejscach położnych w sąsiedztwie rzeki Nysy. Festiwal stanowi dziś kulturowy pomost dla fanów i fanek filmu i kin artystycznych z trzech sąsiednich krajów. Każdego roku festiwal rzuca filmowe spojrzenie na relacje między narodami Europy Wschodniej, ukazując je z perspektywy przeszłości i teraźniejszości. Obok trzech konkursów w transgranicznym programie festiwalu znajdują się także wydarzenia dodatkowe, takie jak koncerty, spotkania autorskie, wystawy i imprezy.

Patronami 20. Nyskiego Festiwalu Filmowego są Michael Kretschmer, premier Wolnego Państwa Saksonii, Martin Půta, kapitan Kraju Libereckiego oraz Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.

Nyski Festiwal Filmowy jest wspierany i finansowany przez: Saksońskie Ministerstwo Nauki, Sztuki i Turystyki, Kulturraum Oberlausitz-Niederschlesien, Powiat Görlitz – Wokrjes Zhorjelc, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, Mitteldeutsche Medienförderung, Fundację Kultury Wolnego Państwa Saksonii, Niemiecko-czeski Fundusz Zukunftsfonds, Federalną Fundację ds. Badań nad Komunistyczną Dyktaturą w Niemczech Wschodnich, Kraj Liberecki i KuBiMoBil. Działanie to jest współfinansowane ze środków podatkowych na podstawie budżetu uchwalonego przez posłów Parlamentu Saksonii.

Źródło: Miasto Zgorzelec 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.