Szacuje się, że od piątku 19 do niedzieli 21 maja tradycyjne święto Valdštejna przyciągnęło do Frydlantu 25 tysięcy osób.

Fot. bogatynia.info.pl

Przygotowano dla nich bogaty program, składający się głównie z koncertów i urozmaiconej układanki wydarzeń i atrakcji w wielu miejscach miasta. Wśród największych atrakcji znalazł się piątkowy koncert słowackiego zespołu No Name, sobotnia i niedzielna rekonstrukcja historycznej bitwy pod miastem, parada strażacka z zamku na Placu T. G. Masaryka, wojskowa baza leżąca w parku miejskim, uzupełniona szpitalem, a także program dla dzieci na dziedzińcu Ratusza i Muzeum Szpitálka oraz sprzedaż stoiskowa wyrobów rzemieślniczych. Część wydarzeń uroczystości odbyła się m.in. na zamku oraz w kościele Znalezienia św. Krzyża.

"Dokładna liczba odwiedzających, którzy nie przegapili Festiwalu Valdštejna po czterech latach, kiedy nie mógł się on odbyć, nie jest jeszcze znana. Ale wiemy, że w piątek i sobotę odwiedziło nas prawie 20 tysięcy osób. Niedzielny udział jeszcze nie został obliczony, ale szacujemy go na około 5 tysięcy uczestników, więc można założyć, że podobnie jak w innych latach - mówi burmistrz Frydlantu Dan Ramzer.

"Uroczystości obyły się bez komplikacji, znów pogoda dopisała, a temperatury były w sobotę prawie letnie, co po deszczowych i chłodnych dniach poprzedniego tygodnia uważamy za mały cud. Co prawda w piątek było jeszcze chłodniej i wiał chłodniejszy wiatr, ale w weekend odwiedzający festyn mogli już cieszyć się ładną pogodą" - mówi burmistrz Frýdlantu. Za płynnym przebiegiem obchodów stoi kilkumiesięczna praca zespołu realizacyjnego oraz szereg wolontariuszy, którzy pomagali przy organizacji bez zapłaty. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy pomagali miejscowości Frydlant podczas uroczystości. Niezależnie od tego, czy są to członkowie zintegrowanego systemu ratownictwa medycznego, wolontariusze czy seniorzy i dzieci. Każdy ma swój udział w tym, że odwiedzający opuścili Frýdlant z uśmiechem na twarzy i poczuciem dobrze spędzonego wolnego czasu, co jest dla nas najlepszą nagrodą za miesiące wymagających przygotowań" - kończy Dan Ramzer.

Więcej na temat przebiegu Festiwalu Valdštejn 2023 znajdziecie tutaj: https://www.valdstejnske-slavnosti.cz/.

A teraz pozostaje krzyczeć: Niech żyją Valdštejnskie Święto 2025, które odbędzie się we Frydlancie od 16-18 maja.

Źródło: valdstejnske-slavnosti.cz

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.